Најнова состојба: 23 новозаболени, 9 оздравени и 1 смртен случај од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » Најнова состојба: 23 новозаболени, 9 оздравени и 1 смртен случај од коронавирус кај нас

Најнова состојба: 23 новозаболени, 9 оздравени и 1 смртен случај од коронавирус кај нас

Министерството за здравство во најновото соопштение објави дека има 23 нови случаи на коронавирус во земјава.

Најновите заболени лица се од: Скопје (12), Куманово (4), Тетово (4), Прилеп (2) и Неготино (1).

Во изминатите 24 часа, направени се 702 тестови и потврдени се 9 нови оздравени пациенти. Од вкупниот број направени тестови, во изминатото деноноќие 365 теста се во рамките на скринингот и не се откриени позитивни на КОВИД-19.

Во ГОБ „8 септември“ утрово почина 47-годишен пациент од Тетово со хронични заболувања, примен вчера со симптоми на КОВИД-19, а потврден позитивен денеска.

коронавирус

Вкупната бројка на дијагностицирани со КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1.921, бројката на оздравени пациенти е 1.387, на починати е 112, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 422.

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 64%
  • 36%
Се испраќа...

(Вкупно: 6808 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“