Најнова состојба: 118 новозаразени, 74 оздравени и 4 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Најнова состојба: 118 новозаразени, 74 оздравени и 4 починати од коронавирус во Македонија

Најнова состојба: 118 новозаразени, 74 оздравени и 4 починати од коронавирус во Македонија

Повторно троцифрен раст на бројот на заболени од КОВИД-19 во нашата држава. Министерството за здравство извести дека во изминатите 24 часа направени се 1.363 тестирања, а регистрирани се 118 новозаболени.

Според местото на живеење, новозаразените со коронавирусот се од:

 • Скопје - 55
 • Куманово - 9
 • Дебар - 1
 • Штип - 1
 • Прилеп - 4
 • Тетово - 20
 • Струга - 2
 • Велес - 2
 • Битола - 1
 • Охрид - 9
 • Гостивар - 4
 • Струмица - 2
 • Гевгелија - 1
 • Кичево - 1
 • Свети Николе - 1
 • Ресен - 5
Податоци

Во ГОБ „8 септември“ починати се четири лица од Скопје: пациент (58г) примен на 9 јуни, пациент (73г) хоспитализиран на 26 мај, пациентка (73г) примена во боницата на 22 јуни. Починат е и пациент (72г) на 21 јуни, денеска е потврден неговиот позитивен резултат.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 74 оздравени пациенти од:

 • Скопје 37
 • Штип 3
 • Прилеп 5
 • Тетово 24
 • Велес 1
 • Гостивар 4

Досега во земјата се направени вкупно 53.248 тестирања на КОВИД-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на дијагностицирани со КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 5.311, бројката на оздравени пациенти е 2.048, на починати е 251 а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.012.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 8694 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.