Почетна » Новости » Актуелно » Контроверзно: Adidas доби лавина од критики зашто избра маж да рекламира женски костими за капење

Контроверзно: Adidas доби лавина од критики зашто избра маж да рекламира женски костими за капење

Adidas е сред нов скандал поради контроверзна кампања.

Популарниот спортски бренд ангажираше машки модел со влакнести гради за да рекламира женски костими за капење од колекцијата „Pride 2023“.

adidas

Овој потег предизвика лавина критики за Adidas. Под хаштагот #boycottadidas, илјадници лица на Instagram се вклучуваат во бојкотирањето на Adidas.

„Додека растев, облекувањето на патики Adidas беше момент на гордост. Сега со гордост ги фрлам в ѓубре. Одвратно. Тажно“, „Тоа е тоа, го тргам Adidas од шопинг листата“, „Мажите и жените мора да го сметаат ова за навредливо. Децата се веќе доволно збунети и без да го гледаат ова“ – се дел од коментарите на интернет.

Колекцијата е дизајнирана од дизајнерот Рич Мниси од Јужноафриканската Република. Тој вели дека „колекцијата ги слави самоизразувањето, имагинацијата и непоколебливото верување дека љубовта обединува“.

adidas adidas

Twitter корисници го обвинуваат Adidas дека се обидува да ги „избрише“ жените. „Не знам зошто компаниите си го прават ова доброволно. Можеа барем да напишат дека костимот е унисекс, но не го направија тоа бидејќи се работи за бришење на жените. Сте се запрашале ли некогаш зошто ова не се случува за другата страна“ – вели професионалната пливачка Рајли Гејнс, алудирајќи на мажите.

adidas

„Тоа што ми го кажува оваа фотографија е дека жените не се важни, дека тие не се доволно добри за да ги презентираат костимите за капење направени за нив“ – дополнува Гејнс.

adidas

Анкета

Анкета
Колку често купувате онлајн?
  • 38%
  • 28%
  • 18%
  • 16%
Се испраќа...

(Вкупно: 17066 гласа)

Цитат

ПЕЈ како никој да не те слуша, ЉУБИ како никогаш да не си бил повреден, ТАНЦУВАЈ како никој да не те гледа и ЖИВЕЈ како на Земјата да е рај.

Непознат автор

Виц

Разговараат сопруг и сопруга:

Тој: Пак ми ја имаш „исчистено“ сметката.

Таа: Па да, затоа што те сакам.

Тој: Каква врска имаат парите со љубовта?

Таа: Знаеш како велат - Чиста сметка, долга љубов.