Зголемување на бројот на позитивни: 509 новозаразени со коронавирус во изминатите 24 часа
Почетна » Новости » Актуелно » Зголемување на бројот на позитивни: 509 новозаразени со коронавирус во изминатите 24 часа

Зголемување на бројот на позитивни: 509 новозаразени со коронавирус во изминатите 24 часа

Бројот на нови случаи на коронавирус повторно се искачи над 500. Институтот за јавно здравје соопшти дека направени се 2.813 тестирања, а има 509 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 285
 • Прилеп 37
 • Кавадарци 29
 • Охрид 24
 • Велес 16
 • Тетово 11
 • Битола 10
 • Крива Паланка 10
 • Струга 9
 • Гевгелија 9
 • Куманово 8
 • Неготино 8
 • Кочани 7
 • Крушево 7
 • Гостивар 6
 • Штип 6
 • Ресен 4
 • Делчево 4
 • Берово 4
 • Пробиштип 3
 • Кратово 3
 • Богданци 3
 • Свети Николе 2
 • Валандово 2
 • Струмица 1
 • Радовиш 1
ковид податоци

Починати се 9 лица, 4 пациенти од Скопје (71г, 66г, 63г, 55г) и по еден пациент од Охрид (67г), Куманово (68г), Кочани (85г), Делчево (61г), Демир Хисар (84г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 354 оздравени пациенти од:

 • Скопје 198
 • Куманово 20
 • Прилеп 18
 • Кавадарци 17
 • Тетово 14
 • Гевгелија 11
 • Велес 10
 • Струмица 10
 • Гостивар 8
 • Неготино 6
 • Крива Паланка 5
 • Радовиш 4
 • Берово 4
 • Дојран 4
 • Штип 3
 • Ресен 3
 • Виница 3
 • Битола 2
 • Струга 2
 • Кочани 2
 • Валандово 2
 • Кратово 2
 • Кичево 1
 • Делчево 1
 • Пробиштип 1
 • Македонски Брод 1
 • Демир Капија 1
 • Македонска Каменица 1

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.917, бројката на оздравени пациенти е 90.096, на починати е 3.085, а бројот на активни случаи изнесува 6.736.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 33%
 • 8%
 • 59%
Се испраќа...

(Вкупно: 733 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.