Застрашувачки податоци: Рекордни 594 новозаразени во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Застрашувачки податоци: Рекордни 594 новозаразени во Македонија

Застрашувачки податоци: Рекордни 594 новозаразени во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 2.617 тестирања, а има 594 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 303
 • Куманово 22
 • Дебар 5
 • Штип 13
 • Прилеп 19
 • Тетово 26
 • Струга 12
 • Велес 17
 • Битола 18
 • Охрид 10
 • Кавадарци 7
 • Гостивар 12
 • Гевгелија 13
 • Струмица 34
 • Крива Паланка 7
 • Радовиш 6
 • Кочани 18
 • Пробиштип 3
 • Демир Хисар 2
 • Пехчево 1
 • Берово 2
 • Валандово 7
 • Виница 2
 • Делчево 5
 • Кратово 1
 • Свети Николе 2
 • Кичево 17
 • Ресен 7
 • Неготино 3
Коронавирус податоци

Во болнички услови починати се 3 лица, пациент од Куманово (70г), од Прилеп (67г) и еден пациент од Богданци (75г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 162 оздравени пациенти од:

 • Скопје 79
 • Штип 8
 • Прилеп 6
 • Тетово 5
 • Струга 1
 • Велес 2
 • Битола 3
 • Кавадарци 2
 • Гостивар 3
 • Гевгелија 2
 • Струмица 12
 • Крива Паланка 6
 • Радовиш 1
 • Кочани 8
 • Пробиштип 1
 • Македонски Брод 1
 • Берово 8
 • Валандово 3
 • Свети Николе 7
 • Кичево 4

Направените 2617 теста се преку: ИЈЗ-820, ЦЈЗ Скопје-199, Авицена-495, Биотек-327, МАНУ-158, Жан Митрев (Филип Втори)-200, Систина со PCR метода-158, лабораторија Лаор–81, Судска медицина-6, ЦЈЗ Битола-93, Инфективна клиника-10, ГАК-11, Синлаб-59, лаборатории од странство-0.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 11 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 95 пациенти. На кислородна поддршка се 65 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 9 деца и 9 мајки позитивни на КОВИД-19, 1 мајка суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 7 приеми, а вкупно хоспитализирани се 46 пациенти. На респиратор се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 34, а во болницата во Штип се 51 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга и Кочани се хоспитализирани 207, позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир 109
 • Гази Баба 256
 • Аеродром 505
 • Карпош 417
 • Центар 433
 • Кисела Вода 296
 • Ѓорче Петров 198
 • Бутел 97
 • Шуто Оризари 14
 • Студеничани 3
 • Сарај 16
 • Арачиново 7
 • Илинден 35
 • Сопиште 17
 • Чучер Сандево 8
 • Петровец 13
 • Зелениково 7
 • Странец 11
 • Нераспределен 73

Досега во земјата се направени вкупно 219.158 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23.201, бројката на оздравени пациенти е 17.111, на починати е 824, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5.266.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 9654, активни 2515
 • Куманово 1957, активни 214
 • Дебар 307, активни 48
 • Штип 1433, активни 156
 • Прилеп 897, активни 209
 • Тетово 1692, активни 271
 • Струга 747, активни 80
 • Велес 425, активни 94
 • Битола 452, активни 142
 • Охрид 506, активни 72
 • Кавадарци 304, активни 72
 • Гостивар 1023, активни 94
 • Гевгелија 252, активни 128 (16 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 35 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 569, активни 357
 • Крива Паланка 175, активни 60
 • Радовиш 164, активни 72
 • Крушево 20, активни 0
 • Кочани 556, активни 202
 • Пробиштип 138, активни 23
 • Демир Хисар 66, активни 5
 • Македонски Брод 96, активни 2
 • Пехчево 52, активни 8
 • Берово 159, активни 36
 • Валандово 79, активни 48
 • Виница 147, активни 46
 • Делчево 206, активни 110 (39 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 29, активни 5
 • Свети Николе 420, активни 56
 • Кичево 404, активни 71
 • Ресен 191, активни 28
 • Неготино 81, активни 27 (15 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Анкета

Анкета
Каде ќе го поминете летниот одмор?
 • 24%
 • 38%
 • 13%
 • 25%
Се испраќа...

(Вкупно: 501 гласа)

Цитат

Благодарното срце е магнет за чуда.

Виц

Пријателки разговараат за фигурата...

Првата: По 3 месеци тренирање, конечно имам стомачни мускули.

Втората: И јас имам, само што ми се скриени од љубовта кон пицата, виното и чоколадото.