Загрижувачки податоци: 125 новозаразени и 7 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » Загрижувачки податоци: 125 новозаразени и 7 починати од коронавирус кај нас

Загрижувачки податоци: 125 новозаразени и 7 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека повторно има значителен пораст на заразени со коронавирус во земјава.

Во последните 24 часа се направени 1.019 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на КОВИД-19. По градови, новозаболените се од:

 • Скопје - 89
 • Куманово - 4
 • Штип - 2
 • Прилеп - 2
 • Тетово - 11
 • Струга - 3
 • Велес - 1
 • Охрид - 8
 • Гостивар - 1
 • Струмица - 2
 • Кичево - 1
 • Ресен - 1
пдоатоци

За жал, има и 7 смртни случаи. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Скопје (79г) на клиниката од 19 мај, пациентка од Струга (66г) хоспитализирана на 8 јуни, пациентка од Скопје (54г) примена на 5 јуни и уште една пациентка од Тетово (46г) која починала при прием во амбулантата.

Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Скопје (77г.) примена на 8 јуни и пациентка од Струга (73г) примена на 7 јуни. Во болницата во Штип почина пациент на возраст од 87 години, хоспитализиран на 26 мај.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 6 оздравени пациенти. Оздравените лица се од Скопје (1), Прилеп (1) и Велес (4).

Досега во земјата се направени вкупно 39.033 тестирања на КОВИД-19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие, 19 теста се во рамките на скринингот во градинки во Скопје и нема позитивни резултати на КОВИД-19.

Вкупната бројка на дијагностицирани со КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3.364, бројката на оздравени пациенти е 1.664, на починати е 164, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.536.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 36%
 • 12%
 • 51%
Се испраќа...

(Вкупно: 8185 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.