Дневен извештај: 554 новозаразени, 210 оздравени и 8 починати од коронавирус
Почетна » Новости » Актуелно » Дневен извештај: 554 новозаразени, 210 оздравени и 8 починати од коронавирус

Дневен извештај: 554 новозаразени, 210 оздравени и 8 починати од коронавирус

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие се направени 3.477 тестирања, а има 554 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 258
 • Кавадарци 51
 • Прилеп 41
 • Куманово 25
 • Неготино 22
 • Охрид 18
 • Тетово 16
 • Струга 13
 • Гевгелија 12
 • Битола 11
 • Велес, Струмица и Крива Паланка – по 10
 • Штип 8
 • Кичево 7
 • Гостивар и Валандово – по 6
 • Крушево и Богданци – по 5
 • Пробиштип и Демир Хисар – по 4
 • Кочани 3
 • Делчево 2
 • Свети Николе, Дебар, Берово, Виница, Кратово, Демир Капија и Пехчево – по 1
податоци

Пријавени се вкупно 8 починати лица. Починати се по 2 пациенти од Скопје (77г, 70г) и по еден пациент од Прилеп (72г), Кавадарци (73г), Охрид (71г), Ресен (68г) Валандово (66г) и Дојран (64г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 210 оздравени пациенти од:

 • Скопје 90
 • Прилеп 25
 • Кавадарци 19
 • Неготино и Тетово – по 8
 • Куманово и Штип – по 7
 • Гостивар и Делчево – по 6
 • Гевгелија 5
 • Битола и Велес – по 4
 • Струмица, Крушево и Берово – по 3
 • Кочани, Свети Николе, Виница и Ресен – по 2
 • Охрид, Кратово, Пехчево и Дојран – по 1

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 101.762, бројката на оздравени пациенти е 90.895, на починати е 3.119, а бројот на активни случаи изнесува 7.748.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 36%
 • 11%
 • 53%
Се испраќа...

(Вкупно: 6785 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.