ВО ЖИВО: Прес на министерот Венко Филипче (20 часот) по првиот смртен случај од коронавирус
Почетна » Новости » Актуелно » ВО ЖИВО: Прес на министерот Венко Филипче (20 часот) по првиот смртен случај од коронавирус

ВО ЖИВО: Прес на министерот Венко Филипче (20 часот) по првиот смртен случај од коронавирус

Со цел да одговори на што повеќе прашања за моменталната ситуација со коронавирусот, Венко Филипче одржува втора прес-конференција денеска.

Прес на Венко Филипче, 20 часот

Пред неколку часа, министерот за здравство соопшти дека е потврден првиот смртен случај од коронавирус. Како последица на заразната болест, животот го изгуби 57-годишна жена од Куманово. Нејзиниот 33-годишен син е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести и е во стабилна здравствена состојба.

Денес беше објавено дека во нашата држава има 29 нови случаи на КОВИД-19 и тоа 22 во Скопје, 3 во Штип, 2 во Дебар и по еден во Охрид и Куманово.

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 95%
  • 5%
Се испраќа...

(Вкупно: 3338 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?