Високи бројки кај нас: 173 новозаразени, 150 оздравени и 15 починати од коронавирус
Почетна » Новости » Актуелно » Високи бројки кај нас: 173 новозаразени, 150 оздравени и 15 починати од коронавирус

Високи бројки кај нас: 173 новозаразени, 150 оздравени и 15 починати од коронавирус

Министерството за здравство соопшти дека во изминатите 24 часа направени се 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 новозаболени со КОВИД-19.

Според местото на живеење, новозаразените со коронавирусот се од:

 • Скопје - 75
 • Куманово - 9
 • Дебар - 6
 • Штип - 8
 • Прилеп - 6
 • Тетово - 9
 • Струга - 14
 • Велес - 3
 • Охрид - 10
 • Кавадарци - 3
 • Гостивар - 7
 • Гевгелија - 2
 • Струмица - 1
 • Крушево - 1
 • Кочани - 4
 • Пробиштип - 1
 • Валандово - 1
 • Берово - 1
 • Свети Николе - 6
 • Кичево - 3
 • Ресен - 3
Податоци

Починати се 15 лица, осум од Скопје, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден пациент од Охрид и двајца од Гостивар.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа 3 лица, на возраст 64, 73 и 80 години.

Во ГОБ „8 септември“ починати се 9 лица, двајца пациенти на возраст од 54 години, останатите на возраст од 60, 61, 75, 45, 74, 57 и 65 години.

Две лица од Скопје и Гостивар се починати дома на возраст од 65 односно 82 години. Во болница во Струга е почината пациентка на 67 години.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 150 оздравени пациенти.

 • Скопје 105
 • Куманово 1
 • Штип 7
 • Тетово 12
 • Струга 10
 • Велес 1
 • Охрид 4
 • Гостивар 1
 • Струмица 1
 • Кочани 5
 • Пробиштип 1
 • Неготино 2

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 90 пациенти. На кислородна поддршка се 44 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 26 возрасни пациенти позитивни на КОВИД-19 и 6 деца позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 7 нови, вкупно хоспитализирани се 123 пациенти. На респираторна машина се 8 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 39, а во болницата во Штип се хоспитализирани 36 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 87 пациенти – позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Активни случаи по општини Скопје вчера (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир – 422
 • Аеродром – 154
 • Бутел – 162
 • Гази Баба – 177
 • Центар – 141
 • Карпош – 160
 • Сарај – 155
 • Кисела Вода – 114
 • Ѓорче Петров – 110
 • Студеничани – 110
 • Шуто Оризари – 88
 • Арачиново – 51
 • Илинден – 32
 • Петровец – 17
 • Чучер Сандево – 20
 • Сопиште – 13
 • Зелениково-4
 • Странец – 2

Досега во земјата се направени вкупно 63.383 тестирања на КОВИД-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на дијагностицирани со КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6.625, бројката на оздравени пациенти е 2.748, на починати е 321, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.556.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 19%
Се испраќа...

(Вкупно: 6370 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.