ВИДЕО: Медицински лица од цела Македонија со аплауз меѓусебно се поддржуваат во борбата против коронавирусот
Почетна » Новости » Актуелно » ВИДЕО: Медицински лица од цела Македонија со аплауз меѓусебно се поддржуваат во борбата против коронавирусот

ВИДЕО: Медицински лица од цела Македонија со аплауз меѓусебно се поддржуваат во борбата против коронавирусот

Венко Филипче сподели видео од медицински лица од целата држава кои низ аплауз си даваат меѓусебна поддршка. Тоа се нашите херои кои од првите редови се борат со новиот коронавирус.

„Аплауз за здравствените работници! Посветено се грижеа за своите пациенти. Во првите редови против КОВИД-19“ – напиша министерот за здравство.

На медицинските тимови им беа доделени благодарници за нивната несебична и посветена грижа за заболените од КОВИД-19.

„На денешниот Светски ден за хигиена на рацете доделивме благодарници на медицинските тимови кои несебично и посветено се грижеа за пациентите заболени од КОВИД-19. На Клиниката за Инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, ГОБ 8 Септември, КБ Битола, КБ Штип и ОБ Дебар се слушаа и гласни аплаузи за овие наши херои.“

„Миењето раце и одржување хигиена е клучно за спречување на ширењето на вируси. Ова е меѓу првите препораки кои ги дадовме и останува основен и најсигурен механизам за заштита од КОВИД-19. Чистите раце спасуваат животи“ – стои во описот на фотографиите.

Медицински лица Медицински лица Медицински лица Медицински лица Медицински лица Медицински лица Медицински лица Медицински лица

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 64%
  • 36%
Се испраќа...

(Вкупно: 6805 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“