Венко Филипче: Срцето на Емилија чука во градите на Иван, а нејзините бубрези спасија живот на двајца пациенти
Почетна » Новости » Актуелно » Венко Филипче: Срцето на Емилија чука во градите на Иван, а нејзините бубрези спасија живот на двајца пациенти

Венко Филипче: Срцето на Емилија чука во градите на Иван, а нејзините бубрези спасија живот на двајца пациенти

Животот на Емилија Динева згасна прерано, но таа спаси три животи. Семејството на 43-годишната мајка и сопруга во најтешките мигови даде благородна согласност да ги донира органите.

Со првата трансплантација на срце во нашата држава, срцето на Емилија беше пресадено во Иван Огњановски, а нејзините бубрези спасија двајца пациенти на дијализа.

Министерот Венко Филипче објави фотографии со тимот кој е најзаслужен што срцето на Емилија продолжува да чука заедно со пораката:

Ден полн со емоции за сите. За семејството Диневи кое пред неколку дена ја загуби својата сакана мајка и сопруга, Емилија Динева, за семејството Огненовски чиј татко и сопруг доби втора шанса.

Откако на Емилија Динева и беше дијагностицирана мозочната смрт, нејзините најблиски одлучија да ги донираат нејзиното срце и бубрези. Сега срцето на Емилија Динева чука во градите на Иван Огненовски, а нејзините бубрези спасија живот на двајца пациенти кои со години беа на дијализа.

Ден полн со емоции и за мене како човек, како хирург и на крајот како министер за здравство. Ова е историски ден за сите нас и за нашето здравство.

Благодарение на тројцата врвни каридохирурзи Проф. д-р Сашко Јовев од Државна Кардиохирургија, д-р Жан Митрев од клиниката "Жан Митрев", Проф. д-р Александар Николиќ од клиниката "Аџибадем Систина" и д-р Маја Мојсова Мијовска од КАРИЛ направена е правата успешна трансплантација на срце во нашата земја.

Бескрајно сум благодарен и горд на моите колеги за нивниот успех, на семејството на Емилија за нивната големина, човечност и хуманост и на семејството Огненовски на довербата кон нашите лекари!

Васил Огњановски, синот на Иван кој го доби срцето изјави: „Пред сè сакам да изразам големо сочувство до фамилијата и едно големо благодарам што со донирањето спасија три животи, од кои еден е животот на татко ми“. Тој истакна дека двете фамилии ги поврзува срцето и дека би сакал еден ден да се сретнат со семејството на Емилија.

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 64%
  • 36%
Се испраќа...

(Вкупно: 6797 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“