Британскиот премиер Борис Џонсон е позитивен на коронавирус
Почетна » Новости » Актуелно » Британскиот премиер Борис Џонсон е позитивен на коронавирус

Британскиот премиер Борис Џонсон е позитивен на коронавирус

Борис Џонсон објави дека има коронавирус.

55-годишниот премиер на Велика Британија откри дека е позитивен на КОВИД-19 откако од страна на медицинско лице беше советуван да се тестира. Тој има само благи симптоми на болеста, но се стравува дека ѝ го предал вирусот на дел од министрите и на неговата бремена партнерка Кери Сајмондс.

Борис Џонсон

„Во изминатите 24 часа почувствував благи симптоми и тестот покажа дека сум позитивен на коронавирус. Сега сум во само-изолација, но ќе продолжам да ја предводам владината работа преку видео-конференција додека се бориме со овој вирус. Заедно ќе го победиме.“ – напиша Џонсон.

Видео

Борис и Кери објавија дека се свршија и дека го очекуваат првото дете на 29 февруари годинава.

Лондон се смета за епицентар на ширење на заразната болест во Велика Британија, каде досега се потврдени повеќе од 11.000 заразени лица и 578 смртни случаи.

Борис Џонсон

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 25%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 8696 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.