Благ пад: 87 новозаболени и еден починат од коронавирус во нашата држава
Почетна » Новости » Актуелно » Благ пад: 87 новозаболени и еден починат од коронавирус во нашата држава

Благ пад: 87 новозаболени и еден починат од коронавирус во нашата држава

Благо опаѓање на бројот на новозаразени од коронавирус во нашата држава. Министерството за здравство соопшти дека во изминативе 24 часа биле регистрирани 87 нови случаи на КОВИД-19.

Според местото на живеење, заболените лица се од:

 • Скопје - 41
 • Kуманово - 12
 • Штип - 16
 • Тетово - 10
 • Струга - 1
 • Охрид - 2
 • Гостивар - 1
 • Пробиштип - 4
Коронавирус

На Клиниката за кардиологија почина пациент од Куманово на возраст од 74 години, хоспитализиран пред 2 дена и потврден позитивен на оваа клиника.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 5 оздравени пациенти и тоа од Скопје (1), Прилеп (2) и Тетово (2).

Досега во земјата се направени вкупно 38.014 тестирања на КОВИД-19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие, 80 теста се во рамките на скринингот во градинки во Скопје, нема позитивни резултати.

Коронавирус

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 нови, а вкупно хоспитализирани 73 пациент. На кислородна поддршка се 29 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

До утрово, во ГОБ „8 Септември“ примени се 7 нови, а вкупно хоспитализирани 49 пациенти. На респираторна машина се 9, a со потешка клиничка слика се уште 7 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 15 пациенти, а на домашно лекување преку болницата се следат 2 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 24 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 37 пациенти – позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Вкупната бројка на дијагностицирани со КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3.239, бројката на оздравени пациенти е 1.658, на починати е 157, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.424.

По општини активните случаи во Скопје, заклучно со вчера, се од:

 • Чаир - 192
 • Бутел - 68
 • Центар - 66
 • Гази Баба - 63
 • Аеродром - 61
 • Карпош - 57
 • Сарај - 55
 • Кисела Вода - 37
 • Ѓорче Петров - 23
 • Арачиново - 23
 • Шуто Оризари - 21
 • Студеничани - 20
 • Илинден - 18
 • Петровец - 6
 • Чучер Сандево - 3
 • Сопиште - 2
 • Странци - 2

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 36%
 • 12%
 • 51%
Се испраќа...

(Вкупно: 8177 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.