Алармантно: 132 новозаразени и дури 12 починати лица од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Алармантно: 132 новозаразени и дури 12 починати лица од коронавирус во Македонија

Алармантно: 132 новозаразени и дури 12 починати лица од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатите 24 часа направени се 868 тестирања, а регистрирани се 132 новозаболени со КОВИД-19.

Според местото на живеење, новозаразените со коронавирусот се од:

 • Скопје - 57
 • Куманово - 10
 • Дебар - 1
 • Штип - 13
 • Прилеп - 7
 • Тетово - 19
 • Струга - 3
 • Велес - 4
 • Битола - 1
 • Охрид - 5
 • Кавадарци - 1
 • Гостивар - 6
 • Пробиштип - 2
 • Свети Николе - 2
 • Ресен - 1
Податоци

За жал, починати се 12 лица, пет пациенти од Скопје, еден од Штип, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден од Велес и еден пациент од Гостивар.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти од Струга на возраст од 60 и 66 години, пациент од Тетово на возраст од 49 години и пациент од Скопје на 72 години.

Во ГОБ „8 септември“ починати се четири лица, тројца пациенти од Скопје на возраст 56, 69 и 75 години и пациентка од Велес на 68 години. Во болницата во Штип е починат пациент на возраст од 81 година. Во Гостивар е починат пациент на 70 години. Во Тетово е починат пациент на 62-годишна возраст.

Во Институтот за белодробни заболувања за деца - Козле почина пациентка од Скопје 83 години, потврдена позитивна денес.

Институтот за јавно здравје регистрира оздравени 112 пациенти од:

 • Скопје 42
 • Штип 40
 • Прилеп 1
 • Тетово 16
 • Велес 1
 • Гостивар 5
 • Кочани 2
 • Пробиштип 3
 • Свети Николе 2

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 4 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 92 пациенти. На кислородна поддршка се 45 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле се хоспитализирани 20 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, две деца позитивни и четири со симптоми на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 14 нови, вкупно хоспитализирани се 136 пациенти. На респираторна машина се 11 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 41, а во болницата во Штип се хоспитализирани 32 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 78 пациенти – позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Досега во земјата се направени вкупно 59.633 тестирања на КОВИД-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 9008 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.