Колумни | 9
Почетна » Колумни

Колумни

Комуникацијата во бракот

Стапувањето во брак најчесто се случува во периодот од врската кога сме многу вљубени и речиси целото слободно време го поминуваме со партнерот. Уживаме во долги разговори кои траат со часови, гледаме филмови, се гушкаме под ќебе...

О писменех

Многумина фрчат со носињата кога ќе слушнат некој дијалект и изразуваат лик кој имитира гадење. Нервозно ги поткреваат веѓите и коментираат како дијалектите се смешни и глупави. Многу погрешно драги читатели. Дијалектите се...

 
Имај трето дете

„Децата се најголемото богатство што еден човек може да го има. Ништо на светот не е поважно од нив.“ Ова беше една од првите животни лекции што ја добив од мајка ми. Веројатно ја добив премногу рано, затоа што тогаш ми звучеше...

 
Не врти го грбот

Колкумина сте се сретнале со погледот на бездомник и сте го завртеле настрана, брзо одминувајќи го? Можеби не сте имале време во моментот, а можеби низ главата ви проструила мисла дека е мрзелив, па вашата скромна донација ќе му...

 
Живот под притисок

Секој ден е нова трка. Деновите наликуваат еден на друг, а годините поминуваат. Децата растат, а ние „чекаме да остариме“, како што милува да каже мојот сопруг. Се трудиме да извлечеме максимум од животот, но реалноста...

 
Емоционални крвопии

Не поднесувам тмурни, негативни, намќоресто-депресивни суштества. Сфаќам дека со тек на времето прагот на толеранција сè повеќе ми се скусува за ваквите гости, додека не останат само распарталени конци од тоа мало чергиче за добре...

 
„Како те запроси?“

Приказните за запросувањето станаа многу актуелни. Речиси секој ден на порталите или на телевизиските канали се пласира нова приказна за некое невообичаено запросување, дали од Македонија, или пак од странство. Се смислуваат најразлични...

 
ЈСП – и сè е можно!

Пред неколку седмици имав ужасно искуство во крвотокот на нашиот град. Мора да признаеме дека сите приказни за ЈСП се веќе слушнати и соџвакани. Кружат наоколу како некои стари урбани легенди, зачинети со новите авантури...

 
Насилството раѓа насилство

Пред неколку дена син ми се врати од училиште со плачење, дури и со желба да се отпише од училиштето. Три деца од неговото училиште го задевале. Му ги фрлале сите работи од ранецот и го бутнале на земја. И тоа не се случило прв пат...

 
Без другари е тажно, другарството е ВАЖНО

Човек не може никогаш да биде целосно сигурен во одредени нешта. Јас можам да констатирам две сигурни работи: денеска полнам 28 години и пријателите се најголемото богатство кое може да го поседуваме. Всушност, тие се огледало на...

   
Страница 9 од 17

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 96%
  • 4%
Се испраќа...

(Вкупно: 2524 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?