Колумни | 8
Почетна » Колумни

Колумни

Христос се роди!

„Мамо, мамо, брзо да станеме, 6.30 е! Треба да одиме на коледе!“ Отворам очи и што да видам – децата облечени и измиени, со возбуда чекаат да станам и да ги испратам да коледарат. Погледнувам на часовникот и не ми се верува...

365 кибритчиња за секој ден од годината!

Новата година означува почеток на еден нов животен циклус. Новите 365 дена, колку брои годината, се и 365 нови утра и вечери или 365 нови шанси и надежи за подобар живот. Посакувам во новата година секој од нас да му даде предност....

 
Среќна Нова!

Неколку часа пред најлудата ноќ, градот е во општ хаос. Се прават последните подготовки – некој купува храна за вечер, некој сè уште не си ја нашол совршената гардероба, па се надева дека во последен момент ќе најде некое парче, со посебен...

 
Доминантниот мажјак

Се чувствувам прилично мизерно кога налетувам на типични балканци, опсесивно љубоморни алфа-мажјаци кои не знаат сами да си го избришат задникот правилно, па шетаат со покакани гаќи. А до нив се стиснала некоја кутра душа...

 
Да си купам малку среќа!

Ерих Фром е во право дека капитализмот го прави човекот Хомо конзумент. „Човекот, сакајќи да си ја пополни празнотијата што ја чувствува, има потреба да троши. Потребите стануваат сè поголеми, а тој е сè повеќе незаситен и незадоволен“...

 
(Не) редовни контакти со пријателите

Во лудилото таканаречено живот, многу е лесно човек да падне во замката на немање време за никој и ништо, дури ни за себе, а уште помалку за пријателите. Семејство, обврски, деца, прекувремена работа, јога, фитнес, а меѓу нив...

 
Синџир на моќ

Ако поимот мобинг пред неколку години претставуваше непозната именка, денес е нерешлива равенка со многу непознати. Кога сум тажна, обично гледам вести или прелистувам некој дневен весник, од проста причина што ме засмејуваат. Таму...

 
Пази бомба!

Минатата година ја поминав Македонија „уздуж и попреку“, но никаде не забележав толку кучешки измет како во Центар во Скопје. Шампиони сме во споменици и кучешки „бомби“ на метар квадратен. Единственото детско игралиште...

 
Детска радост

Утрото кога падна првиот снег, се обидував да ги разбудам моите цврсто заспани деца, бидејќи беше време за на училиште. Иако другите денови едвај ги будам, тој ден тоа не беше воопшто тешко. Отидов до креветот на ќерка ми...

 
Како се отуѓивме?

Самото сознание дека не постои Дедо Мраз, ниту добри самовили и светци ни ја отвори вратата кон студениот свет наречен реалност и ни мавна груба шлаканица, одземајќи ни ја можноста да сонуваме. Таму некаде се вметнаа одговорноста...

   
Страница 8 од 17

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 26%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 6152 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.