Колумни | 6
Почетна » Колумни

Колумни

Одиме на одмор!

Станавме наутро, го запаливме сонцето и тргнавме многу рано. Кога го поминуваме мостот Гоце Делчев и кога ќе го видам сонцето некаде во далечината како ги пушта првите зраци, ме потсетува на раните утра кога јас бев дете и кога...

Жената решава кој ќе ја љуби, ќе ја допре или ќе се размножува со неа

Бевме излезени во град и едно момче ѝ се доближи на една моја пријателка, која е постара од мене четири години. Разговараа и по извесно време се вртам и кога гледам, тие се бакнуваат. И тоа овој ја зграпчил страсно, а таа...

 
Љубов само во мечтите!

Опиена од волшебниот глас на Цезарија чекорев по улицата додека пред мене не излезе тој, поточно се разминавме, тој иташе некако забрзано. Веднаш го познав дека е тој, ми беше глупаво да го погледнам во очи, само го одминав...

 
Време е за нешто убаво

Летам од среќа, оти се случи живот. Колку е убаво чувството кога ќе дознаете дека некој ваш близок чека бебе, особено ако е долго очекувано бебе. Мојата прва братучетка е бремена, и оваа вест навистина ме измести од колосек.

 
Никола, те чекам во Неа Врасна

Никој не беше рамнодушен на ужасот што се случи во Србија и во Босна минатата недела. Се изнагледавме потресни снимки на илјадници поплавени домови и раселени лица. Нема Македонец кој не беше погоден од оваа човечка трагедија.

 
20 совети за посреќен живот на снаата и свекрвата

За свекрвата: Синчето не е веќе дете, време е да се прекине папочната врска, бидејќи тој е голем маж! Остави го да биде свој човек. Во спротивно, му правиш лоша услуга, ако е зависник од туѓо (твоето) мислење и неговата сопруга...

 
Што има врска љубовта со џвакањето?

Седевме во ресторанот, двајцата загледани во телефоните, јас на Фејсбук, тој проверуваше електронска пошта... Иако ми беше вклучен телефонот, мислите ми одлетаа, си помислив колку ни беше убаво порано кога немаше паметни телефони.

 
Родителите добиваат супермоќи

Деновиве гледав еден видео клип во кој татко со молскавична брзина се обиде да го спаси своето чедо за да не го прегазат две други мали дечиња, кои не можеа да го контролираат детското возило. Таткото истрча пред дечињата, го зграби...

 
Да ми шепнеш „те сакам“

Ти си владетел на моето срце, тиранин и жртва. И заповедник и слуга. Сакам со прстите да поминуваш по мојата коса, допирајќи ме нежно. Да ме набљудуваш со восхит, да насетиш што ми треба. Да владееш со себе. Секогаш да бидеш на моја...

 
И 100 години да имам, ќе шизам на концерти!

Минатата недела бев на концерт на белградскиот бенд С.А.Р.С. Картите беа купени една недела претходно. Искрено одамна не сум била некаде, па можеби затоа возбудата траеше цела недела, како за пред свадба, ама на некој близок. Со пријателките...

   
Страница 6 од 19

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
  • 16%
  • 20%
  • 64%
Се испраќа...

(Вкупно: 10517 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.