Колумни | 5
Почетна » Колумни

Колумни

Наставничката треба да биде втора мајка

Јас по убаво ги паметам сите наставнички, но не и мојата прва наставничка. Таа беше пример како не треба да се однесува еден педагог. Заради неа кога бев мала, нозете ми се враќаа назад кога ме носеа на училиште. Таа беше една хистерична жена...

Помалку телесна, повеќе духовна љубов

Чекорев низ скопскиот плоштад кон улица Македонија. Занесена се разминував со луѓе заитани, кои брзаат некаде. И јас сум дел од таа заедница „итачи“. Како во главите да имаа вградени часовници што го мерат времето и одбројуваат....

 
Џентлмен или копук

Секој има близок со кого сака понекогаш да размени мислење или да сподели нешто. Но, да се фалиш дека си бил со жена, и тоа секому, е навистина незрело. И во минатото сум среќавала мажи што се фалат дека биле со некоја жена. Така...

 
Повеќе купувај, а помалку продавај

„Има добра причина што имаш две уши и една уста, тоа е за да слушаш двојно повеќе отколку што зборуваш“. Оваа реченичка е совет од мајката на Робин Шарма...

 
Главата горе, животот оди понатаму

Зошто некои жени изгледаат истрошено и безживотно, а некои и на 60 години изгледаат одлично и полни се со живот во себе? Мислам дека пресудна улога играат...

 
Царица или магарица

Мојата покојна баба велеше: „Мажот ќе те направи или царица или магарица“. Ние како девојчиња кога ќе ги изговореше овие зборови, се смеевме заедно со неа, затоа што беше вистинска шегаџика. Тогаш јас уште зелена, одважно...

 
Почитта не се добива насила, туку се заслужува

Имам вујко кој е карпа од човек, само да влезе во просторијата самата негова појава е авторитетна. Кога ќе згрми со гласот, делува многу моќно. Јас како дете имав страв од него, но и многу го сакав и почитував како втор татко.

 
Сè се враќа, сè се плаќа

Интересно е како сѐ што правиш во животот ти се враќа, на овој или на оној начин, чисто за да се одржи космичкиот баланс. Сестрата на една моја пријателка ми вели раскинав со момчето затоа што неговите родители не ме сакаат...

 
Feeling среќно, не се возбудувам лесно

Сретнав една моја драга пријателка, со која се дружевме во минатото. Двете се изненадивме на средбата, констатиравме колку многу време поминало откако последен пат се видовме, срдечно се гушнавме, и се бакнавме. Убаво е чувството...

 
Само некои луѓе добиваат VIP ложа во мојата душа

Сретнав една моја драга пријателка, со која се дружевме во минатото. Двете се изненадивме на средбата, констатиравме колку многу време поминало откако последен пат се видовме, срдечно се гушнавме, и се бакнавме. Убаво е чувството...

   
Страница 5 од 19

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
  • 16%
  • 20%
  • 64%
Се испраќа...

(Вкупно: 10512 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.