Колумни | 4
Почетна » Колумни

Колумни

Главата горе, животот оди понатаму

Зошто некои жени изгледаат истрошено и безживотно, а некои и на 60 години изгледаат одлично и полни се со живот во себе? Мислам дека пресудна улога играат...

Царица или магарица

Мојата покојна баба велеше: „Мажот ќе те направи или царица или магарица“. Ние како девојчиња кога ќе ги изговореше овие зборови, се смеевме заедно со неа, затоа што беше вистинска шегаџика. Тогаш јас уште зелена, одважно...

 
Почитта не се добива насила, туку се заслужува

Имам вујко кој е карпа од човек, само да влезе во просторијата самата негова појава е авторитетна. Кога ќе згрми со гласот, делува многу моќно. Јас како дете имав страв од него, но и многу го сакав и почитував како втор татко.

 
Сè се враќа, сè се плаќа

Интересно е како сѐ што правиш во животот ти се враќа, на овој или на оној начин, чисто за да се одржи космичкиот баланс. Сестрата на една моја пријателка ми вели раскинав со момчето затоа што неговите родители не ме сакаат...

 
Feeling среќно, не се возбудувам лесно

Сретнав една моја драга пријателка, со која се дружевме во минатото. Двете се изненадивме на средбата, констатиравме колку многу време поминало откако последен пат се видовме, срдечно се гушнавме, и се бакнавме. Убаво е чувството...

 
Само некои луѓе добиваат VIP ложа во мојата душа

Сретнав една моја драга пријателка, со која се дружевме во минатото. Двете се изненадивме на средбата, констатиравме колку многу време поминало откако последен пат се видовме, срдечно се гушнавме, и се бакнавме. Убаво е чувството...

 
Одиме на одмор!

Станавме наутро, го запаливме сонцето и тргнавме многу рано. Кога го поминуваме мостот Гоце Делчев и кога ќе го видам сонцето некаде во далечината како ги пушта првите зраци, ме потсетува на раните утра кога јас бев дете и кога...

 
Жената решава кој ќе ја љуби, ќе ја допре или ќе се размножува со неа

Бевме излезени во град и едно момче ѝ се доближи на една моја пријателка, која е постара од мене четири години. Разговараа и по извесно време се вртам и кога гледам, тие се бакнуваат. И тоа овој ја зграпчил страсно, а таа...

 
Љубов само во мечтите!

Опиена од волшебниот глас на Цезарија чекорев по улицата додека пред мене не излезе тој, поточно се разминавме, тој иташе некако забрзано. Веднаш го познав дека е тој, ми беше глупаво да го погледнам во очи, само го одминав...

 
Време е за нешто убаво

Летам од среќа, оти се случи живот. Колку е убаво чувството кога ќе дознаете дека некој ваш близок чека бебе, особено ако е долго очекувано бебе. Мојата прва братучетка е бремена, и оваа вест навистина ме измести од колосек.

   
Страница 4 од 17

Анкета

Анкета
Каде ќе одите/бевте на одмор ова лето?
  • 25%
  • 6%
  • 6%
  • 7%
  • 3%
  • 3%
  • 12%
  • 12%
  • 26%
Се испраќа...

(Вкупно: 9616 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?