Колумни | 2
Почетна » Колумни

Колумни

Од спознавање до дијагноза

Започнувам со една приказна чиј почеток ниту јас сама не успевам да го лоцирам. Затоа ќе започнам говорејќи за неа. Мојата прва љубов...

Едно е, ама како да се три

Дали некогаш сте се почувствувале вака? Денес имам три деца, да. Не ги гледам како шест, ниту како девет. Туку баш како три...

 
Каде го влечкаш детето, ќе се испоразболи?!!

Сензорната интеграција е невролошки процес каде преку соодветно организирање на сетилните дразби кои сме ги примиле преку сетилата за вид, слух, вкус, мирис, тактилното...

 
Колумна: Сензорна интеграција

Сензорната интеграција е невролошки процес каде преку соодветно организирање на сетилните дразби кои сме ги примиле преку сетилата за вид, слух, вкус, мирис, тактилното...

 
Смрт на пријателка ја натера мајка ми да престане да пуши, не чекајте да ви се случи истото

Не чекај блиска личност да ги затвори очите за ти да ги отвориш твоите. Направи нешто со кое ќе можеш...

 
Да, јас сум „модерна мајка“

Пред некој ден добив силен „шамар“ од една познајничка. Додека возбудено ѝ објаснував на една нова мајка дека го доев син ми ексклузивно шест месеци...

 
Сообраќајни правила кои родителите ги прекршуваат, а не треба

Во Македонија сообраќајот е како на Дивиот Запад, кој каде сака врти, се приклучува и исклучува без да сигнализира со трепкач, кој каде сака си застанува да си поправи муабет...

 
Еден ден, кога ќе ми ја пуштиш раката, сакам да знаеш...

До пред неколку часа ги собирав летните алишта на син ми, знаејќи дека никогаш повеќе нема да му ги облечам. Мирисот на бебе, кој некогаш ми беше како најсилна дрога, го спакував во кесите за вакумирање. Сакам да остане...

 
Се гушам, сакам чист воздух!

Смогот како да го прегрнал градот, но се тешам дека честичките кои ги дишам не се толку штетни колку што слушаме. Се лажам како мало дете. Како многу од нас. Стигнувам дома, а косата...

 
Не му ги измив рацете на син ми и светот сè уште се врти

Вчера бевме на гости кај пријатели кои имаат две мали деца. Сценариото е предвидливо – многу бука, трчање, смеење и по некоја солза. Не можев да пазам што сè ќе фати моето...

   
Страница 2 од 19

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
  • 16%
  • 20%
  • 64%
Се испраќа...

(Вкупно: 10513 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.