Колумни | 19
Почетна » Колумни

Колумни

Последното танго во Скопје

Со главниот град играме танц на заведување веќе 14 години наназад. Понекогаш му дозволувам да води, и тогаш, иако премногу ретко, успева да ме заведе со културни активности кои го одземаат здивот, ми го активираат мозочето и воодушевено споделувам...

Дојде, видов, победи

Кога првиот пат помислив дека мојот живот ќе се смени бев петто одделение и мислев дека реченицата „Колку чавки, толку петки!“ е чиста вистина, баба ми ја кажа и јас ѝ верував, исто како што верував дека Бог постои, ама мразам...

 
Учи, за да не работиш

Уште кога бев мала татко ми ми кажуваше дека неговиот татко, односно мојот дедо, му викал – учи за да не работиш. Тогаш било важно да имаш високо образование, за да можеш да најдеш полесна, главно канцелариска работа, а не тешка физичка...

 
Исповеди од стомакот

Алчниот апетит ми е непријател број 1 откако паметам за себе. Тие праисториски времиња кога трчале со млекото или лепчето в рака по мене, со цел да ме натераат да јадам, па сме играле авионче (фиу фиу) – „отвори ја устата да каснеш...

 
Минатофилија и надеж во идно неопределено време

Во овој свет на лажирани љубовни пораки и неиновативни реклами за Св. Валентин (среќа што имаме алтернативна опција со Св. Трифун), јас се доживувам себе како ултимативниот борец за идејата наречена љубов. Да не се разбереме погрешно...

 
Жена некаде. Жена секаде

Јас сум голема феминистка, зборот знае да звучи страшно, ама и обожавам кога мажот и жената во една заедница се ЕДНАКВИ, баш во сè! Сите ја знаеме приказната за како Господ ја создал жената од реброто на мажот и бла бла бла. И ете ти...

 
Еманципација?!? Не, благодарам!

Честопати, особено кога се наближува 8-ми март, се прашувам што ли им требало на Клара Цеткин и Роза Луксембург да се борат за правата на жената?!? Или имале вишок слободно време, или немале претстава како еманципацијата ќе се одрази...

 
Урбаниот Сизиф

Многумина веројатно се запрашаа од каде потекнува идејата за името на рубриката. Мирисање оригами. Глупости на квадрат. Каприц на женскиот изопачен ум. Зборот потекнува од “ору“ што означува виткање и „гами“, вториот најдобро познат...

 
Ѓерданче од школки

Полумесец со поспани очи и пижамки се спрема за долга ноќ. Во игра е и Касиопеја. Не лажам. На сибирски камшик што фучи како ветер над ничии глави, месецот игра оро. И бунтувањето на шарпланинецот не ме вознемирува.

 
На трибините

Шарени се трибините! Различни луѓе, од различни места, на различна возраст, а сепак имаат толку заеднички карактеристики и од нив многу може да се научи. Има некои непишани правила кои забележувам дека често ги практикуваат, па...

   
Страница 19 од 20

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 36%
  • 11%
  • 53%
Се испраќа...

(Вкупно: 6660 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.