Колумни | 17
Почетна » Колумни

Колумни

Лажи, лажам, лажи ме, гајле си немаме!

Лага. Lie. Mentietur. Gënjeshtër. Allongez. Лежать. Во македонскиот јазик е именка од женски род, означува исказ што не е точен, не е вистинит или алтернативно, измама, намерно искривување на вистината. Иако нејзиниот род е ист...

Let’s talk about sex!

Во лудилото наречено живот, исполнет со стрес и зачинет со милиони обврски, има мали, но исклучително важни нешта кои помагаат човек да одржи здрав разум. Едно од тие нешта е сексот. Верувам дека првото искуство е многу значајно за...

 
Премолчени важни нешта

Никогаш не сфатив зошто во нашата култура некои работи едноставно се премолчуваат, или уште полошо, се претставуваат поинаку, па кога ќе те снајде реалноста не знаеш што ти се случило. Првиот таков шок за мене беше очекувањето дека кога...

 
Македонштино, те љубам!

Си ја сакам, ценам и почитувам македонштината. Своината. Кој како сака нека рече, ама наши сме си. Само дома си е дома, нели? Маните си ги знаеме, како и раните на кои не треба да им се додава сол. Свесни сме дека си го носиме озборувачкиот ген...

 
Митот за „емоционално недостапниот“ маж

Мојата омилена урбана легенда за прераскажување на кафе-муабет е како девојката е глорифицирана статуа на правдата, а дечкото е незрелиот идиот којшто не го прави тоа што она го запишала во агендата. Воедно оваа терапија е едно...

 
Додека смртта не нé раздели

Денот на свадбата е само еден ден на кој се слави она што доаѓа на ред по неа – делењето на доброто и злото, додека смртта не нé раздели. Добрата страна е тоа што секогаш имаш некој покрај себе. Среќата е уште поголема кога ја делиш...

 
(Пред)матурско лудило

Екстремните подготовки вклучуваат исцрпувачки диети, посета на салони за слабеење и брзо санирање на вишокот килограми, бидејќи тој величествен матурски ден котира многу високо во животот на една девојка – веднаш под свадбената свеченост.

 
Одбери го според хороскопскиот знак

Како сопственик на рационална ментална конструкција со повремени опсесивно-компулсивни напади, најчесто кон дечко ми, искрено не можам да објаснам зошто толку религиозно верувам во хороскоп. Ама ете, ко да имам каталог во глава...

 
Еден ден сите ги држиме телата на просјачки стап

Седам на ледена тераса на 23-ти спрат во стаклена зграда во Мумбаи и се прашувам што прават сега моите дома. Небото во Индија е исто како и дома. Сè ми изгледа некако нереално, душата ми се стега, сонлив обрач сонот пекол го...

 
Туѓината пуста да остане!

Штотуку го испив последното кафе со една другарка која за неколку дена се сели со семејството во странство. На испраќање силно се прегнавме, знаејќи дека никогаш повеќе нема да биде исто. Се прегрнаа и нашите деца, со солзи во очите...

   
Страница 17 од 20

Анкета

Анкета
Каде ќе го поминете летниот одмор?
  • 22%
  • 41%
  • 12%
  • 25%
Се испраќа...

(Вкупно: 3749 гласа)

Цитат

Благодарното срце е магнет за чуда.

Виц

Пријателки разговараат за фигурата...

Првата: По 3 месеци тренирање, конечно имам стомачни мускули.

Втората: И јас имам, само што ми се скриени од љубовта кон пицата, виното и чоколадото.