Колумни | 16
Почетна » Колумни

Колумни

Ајде на здравје, Скопје!

Безусловно го сакам секој милиметар од Скопје. Би сакала сите да го сакаа како мене. Кога некој или нешто сакаш, треба да го сакаш такво какво што е, без никаква потреба да го менуваш, зар не? Барем мене така ме учеле да сакам...

„Дедо мили златни, бабино бонбонче“

Кога го слушам дечко ми како зборува на телефон со неговите баба и дедо, ми доаѓа да му ја грабнам слушалката од рака и да им направам нормален муабет на тие кутри луѓе, жедни за разговор и новости. Нивниот се сведува на безброј...

 
Живот на рати

Од денес јас и мојот сопруг сме слободни луѓе. Луѓе кои не го живеат животот на рати. Денес ја исплативме последната рата од станбениот кредит кој го отплаќавме речиси десет години. Десет години во кои на секое земање плата му следуваше..

 
„Како ли јас да пораснам?“

Децата на денешницата се сервилни и пластични, изгубени и беспомошни. Не знаат да ја преминат улицата со полни 6 години, додека ние се чувавме сами по дома, со клуч обесен на вратот. Синоним за зборот ИГРА претставуваат...

 
Неверство: случајно или намерно

Неверството е стара, премногу експлоатирана, но и вечно актуелна тема. Сигурно сте ја слушнале познатата изрека: „Не се јаде грав секој ден“. Најчесто сум ја слушала од мажи кои сакаат да убедат некоја жена која се колеба на неверство...

 
Покондирена тиква

Покондирена тиква во најкратки описни метафорични црти: опинок кој се замислува дека е лакирано чевличе. Но, заборава на калта која ја влече налепена на ѓонот и ситните прашини на врвот, додека бесрамно гази врз несреќниците, кои...

 
Обична, де-моде приказна

Во внатрешноста на својата личност можам да ја видам темнината, да ја погалам со рацете и да се обидам да вдахнам во неа светлина која што ќе ме утеши. Да се закопам себе во инспирација и да се претворам во квалитетната личност...

 
Некои луѓе се безвременски

Еден младич, метросексуалец, влегува во модерните урбани весници со по некоја критика за тоа како е облечена една наша пејачка и дали ѝ стои тоа што го носи на фацата и излегува како победник. Шоумени, водители, ВИП фацки, бербери...

 
Младоста да ти ја имам, мрзата да ти ја немам

Изреката Младоста да ти ја имам, мрзата да ти ја немам, прв пат ја слушнав некаде кога бев на факултет, што значи дека сум била „во цветот на младоста“. Иако во дадениот контекст не се однесуваше на мене, ме натера да размислам и ми...

 
Последното танго во Скопје

Со главниот град играме танц на заведување веќе 14 години наназад. Понекогаш му дозволувам да води, и тогаш, иако премногу ретко, успева да ме заведе со културни активности кои го одземаат здивот, ми го активираат мозочето и воодушевено споделувам...

   
Страница 16 од 17

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 25%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 5873 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.