Колумни | 14
Почетна » Колумни

Колумни

Мамо, пушти ме!

Ќерка ми прв пат излезе низ врата без да ја држам за рака кога имаше 6 години. Отиде сама до кај соседите кои живеат три куќи подолу. Син ми има шест, но сé уште не сум го пуштила никаде сам - сé уште не ми изгледа подготвен да ја надмине...

А имаш ли дечко?

Имаш ли дечко? Првпат ми го поставија додека бев во прво одделение. Тогаш среќно и како од пушка одговорив – Имам. Ах, убави времиња, сè беше толку едноставно и лесно, се викаше Денис, седеше во првата клупа и му нацрта торба на мојот кутар...

 
Што нѐ учат на училиште?

Пред неколку дена беа објавени резултатите од натпреварот Кенгур, на којшто оваа година учествуваше и мојата ќерка – ученичка во трето одделение. Најпрво го побарав нејзиното име, ги погледнав поените, и првата реакција ми беше – еј...

 
Апокалипса... Сега!

Не знам дали ќе можам кристално јасно и сликовито да објаснам што ми се случува додека немам интернет дома. Тоа е еден сложен, замрсен процес налик хорор со примеси на трагедија. Со народски зборови – ми доаѓа да се џитнам од прозорец...

 
„Мој је живот Швицарска“

Тазе вратена од Швајцарија, морам да признам дека ја разбрав „Мој је живот Швицарска“ од Дино Мерлин како никогаш досега. Само мислам дека нашите таму не ги ценат нештата кои мене ме воодушевија, и дури сега не разбирам зошто толку многу...

 
Мечка страв, мене не страв

Порано ме запрепастуваа прашања од типот – дали можам да останам бремена доколку се самозадоволувам со перниче или доколку имам анален секс со дечко ми? Се смеев со денови, си ги прераскажувавме овие несреќни случки со...

 
Избор, избор, избор

Зарем не е „прекрасно“ да се живее во општество преплавено со дезинформации, малечки кутии замотани во светликава хартија и розови панделки претставени како најдоброто нешто кое некогаш сте го виделе? Од предизборните кампањи..

 
Хипохондрици, обединете се!

Сами се дијагностицираме со помош на чичко Гугл, земаме таблети на своја рака и го знаеме составот на секое можно апче и сируп. Таблетоманска нација, ретко која друга може да се пофали со толкаво фармацевтско знаење. Сам свој лекар...

 
Лажи, лажам, лажи ме, гајле си немаме!

Лага. Lie. Mentietur. Gënjeshtër. Allongez. Лежать. Во македонскиот јазик е именка од женски род, означува исказ што не е точен, не е вистинит или алтернативно, измама, намерно искривување на вистината. Иако нејзиниот род е ист...

 
Let’s talk about sex!

Во лудилото наречено живот, исполнет со стрес и зачинет со милиони обврски, има мали, но исклучително важни нешта кои помагаат човек да одржи здрав разум. Едно од тие нешта е сексот. Верувам дека првото искуство е многу значајно за...

   
Страница 14 од 17

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 25%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 5875 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.