Колумни | 12
Почетна » Колумни

Колумни

Феминистичка лага

Одамна прочитав една мисла која толку убаво ја доловува модерната феминистичка реалност: Феминистки – банда жени со одвишок машки хормони и терсене табиет. Јасно ми е дека...

ПОПУУУСТ!!!

Влегуваш во продавница, луѓе се грабаат за производи, си ги оттргнуваат од раце едни на други, вербално се препукуваат, а некогаш може да се случи и невербално... мислиш дека луѓето се спремаат за некаков потоп кој ќе го преживеат само...

 
Жените не се разубавуваат заради мажите...

Општиот хаос во кој живуркаме е преплавен со концептот надворешна убавина. Грижата за себе и убавиот изглед ги надмина сите реални и нормални граници. Желбата да се биде привлечен...

 
(Не)Доволно време поминато со децата

Откако станав мајка, постојано добивам осуди и од блиски и од не толку блиски дека не сум поминувала доволно време со децата. Постојано сум била на работа, децата ми ги одгледале дадилки, а реалноста е дека работам до 17.00 часот, и да...

 
Носталгија по минато свршено време

Носталгијата се пренесува како редок вид генетска емотивна мутација во одредени семејства. Моето е едно од нив. Верувам дека е како „сируп кој ни е препишан во мали дози до крајот...

 
Хероините на мојата младост

Ќе парафразирам стих од една македонска поетеса кој на времето ужасно многу ми се допадна. Одеше од прилика – Сите мои самовили од детството остареа, се здебелија и се пропија...

 
Заборавени магични зборови

Домашното невоспитување денес оди многу подалеку од едноставна неупотреба на магичните зборови како добар ден, повелете, благодарам и молам. Дефинитивно оди подалеку и од прекусите здолништа, безобразните сочни пцовки...

 
По болничките ходници

Никому не му посакувам да талка по здравствените установи. Може толку многу да те заматкаат од една врата до друга, од една клиника до друга, и притоа да не го добиеш одговорот којшто го бараш, што и да си здрав, најверојатно ќе се разболиш.

 
Кога планираш да раѓаш?

Иако понекогаш е поставено со најубава намера, без сомнеж не постои прашање кое повеќе боли од тоа „А кога дете“ и „Дали работите на второ“. Фамозниот назив староротка ме усмртува многу полошо од кој и да било друг погрден...

 
Should I stay or should I go?

Сигурна сум дека секој од нас барем еднаш во животот си го поставил ова прашање – Should I stay or should I go?. Не познавам некој кој барем еднаш не се запрашал дали вреди да се остане во Македонија или иднината треба да...

   
Страница 12 од 17

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 25%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 5869 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.