Колумни | 11
Почетна » Колумни

Колумни

За македонските работи

Душата ми се смалува колку маково зрно кога ги слушам младите генерации како си го навредуваат мајчиниот јазик и ги оценуваат часовите по македонски како напорни, досадни и непотребни. Некои дури се дрзнуваат да кажат дека...

Чуму сите тие војни?

Додека шетам низ Сараево, здивот ми застанува. Од една страна од убавината на градот, убавите и пријатни луѓе, посебно жените, а од друга страна, од промените кои ги гледам од последниот пат кога бев тука, пред единаесет...

 
Запознај ја татковината, за да ја сакаш повеќе

Во време како денешново, кога сите сакани и блиски заминуваат и се чудиме кој ќе остане да ја исклучи сијалицата, зарем немате чувство дека сте како некој продавач на ѓевречиња на прометна автобуска станица...

 
Обврските во домот

За жал, голем број од македонските семејства, особено постарите, се типична слика на македонското општество: еден работи, тројца одмараат. Не знам колку сте забележале, но овој синдром е длабоко вкоренет во македонското...

 
Сурат-книга

Деновиве начнав тема поради која вреснаа неколкумина. Станува збор за опсесивните мајки кои „закачуваат“ по 16 албуми на фејсбук со стотици слики од своето дете. Покрај секоја задолжително оди и објаснување, во случај...

 
„Леле, леле, што направивме?!?“

„Леле, леле, што направивме?!?“, праша Илиевски пред две години, на еден од најзначајните натпревари во македонската кошарка, кога во четврт-финалето ја совладавме Литванија на домашен терен. Тогаш, кога никој не очекуваше...

 
Бабини деветини

Ја гледаш како гордо чекори, зрела, еманципирана, интелектуално поткована и одеднаш се враќа и го менува правецот, заради тоа што црно маче ѝ го пресекло патот. Во оваа наша чудесна земја на спротивности, додека ја дискутираме...

 
Со колку души имаш спиено пред мене?

Прво што ми паѓа на памет како одговор на ова прашање е „А што ти е гајле?“. Но, да бидеме искрени, верувам дека ова прашање ѝ било поставено на секоја од нас, барем еднаш во животот. Воопшто не е тешко кај нас да налеташ...

 
Брзај, брзај прваче

1-ви септември, 1991 година. Бевме кревки и исплашени палавковци, кои не успеваа да го допрат подот со своите стапала, седејќи во училишните клупи кои ми изгледаа огромни. Се сеќавам како првиот ден отидовме со мајките...

 
Каде отиде хуманоста?

Пред некој ден одејќи по улица се препнав и паднав. Се испружив колку што сум долга и си ги раскрвавив колената. Чантата и листовите што ги носев во раце ми се расфрлија на сите страни. Станав, ги истресов рацете и облеката и...

   
Страница 11 од 17

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 25%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 5873 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.