Како да бидеш лидер
Почетна » Кариера » На работното место » Како да бидеш лидер

Како да бидеш лидер

Да станеш лидер на работното место е големо постигнување, затоа што за да го направиш тоа е потребна дисциплина, посветеност, ентузијазам и добро однесување. Позицијата лидер не е за секого. Некои луѓе се плашат од неа, некои ја злоупотребуваат, а некои пак цел живот се трудат да ја достигнат. Има и луѓе кои што се родени да бидат лидери.

Лидер на работното место
За да станете лидер на работното место, бидете позитивни, изградете си сопствен став и секогаш заштитувајте го.

Ако сакате да станете лидер на работното место и сакате да се чувствувате удобно на таа позиција, следните совети со сигурност ќе ви помогнат.

 1. Научете се да слушате. Добриот лидер е инвентивен и смислува корисни идеи. Но, вистински лидер е тој што ги слуша и ги зема во предвид и идеите на своите колеги.
 2. Изградете си сопствен став. Вистинскиот лидер секогаш има сопствен став, за сè она што го опкружува. Не се плашете да го искажете вашето мислење, без разлика дали тоа им се допаѓа на луѓето или не.
 3. Заштитувајте ги своите позиции. Секогаш аргументирано заштитувајте ги своите позиции. Не дозволувајте да се најдете во ситуација да дискутирате тврдоглаво и без факти.
 4. Подобрете ги своите комуникациони способности. Ефективен лидер е тој што знае да ги искаже своите идеи и ставови на јасен и разбирлив начин.
 5. Бидете позитивно настроени. Вистинскиот лидер ги обединува луѓето околу себе со своето добро расположение. Само ако сте позитивни, луѓето ќе се чувствуваат пријатно во ваше присуство и ќе можат отворено да комуницираат со вас.
 6. Заборавете што е тоа егоизам. Лидер е човек кој не мисли само за себе си и за сопствените интереси. Вашите колеги се важен фактор за вашиот успех. Затоа, почитувајте ги луѓето околу вас.
 7. Бидете достапни. Еден лидер во никој случај не се однесува како недостапен шеф. Тој секогаш е подготвен да помогне колку што може. Создавајте двонасочна комуникација со колегите.
 8. Одржувајте го вашиот надворешен изглед. Стремете се секогаш да имате беспрекорен изглед. Не си дозволувајте да се појавите на работа со мрсна коса, несредени нокти или непеглана облека. Лидерот секогаш треба да изгледа како лидер, за да биде почитуван од луѓето околу него.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9551 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.