Почетна » Здравје

Здравје

Интервју со проф. д-р Васил Илиев за „женските“ проблеми неконтролирано подмочнување и нарушена статика на матката
Инконтиненција

Континенцијата претставува физиолошка, нормална функција на полнење на бешиката, која меѓу две празнења...

Препознај ги симптомите на мозочен удар и реагирај „ИТНО“!
Метаболен синдром

Според податоците на Американското здружение за мозочен удар, на секои четири секунди по еден човек доживува мозочен удар...

 
Простување – пат до телесна, емоционална и душевна благосостојба
Простување

Сите сме го почуствувале јадот и горчината по примен збор на омраза, на навреда, на нехумана постапка, или пак...

 
Интервју со проф. д-р Васил Илиев: Пролапс на генитални органи кај жени
Пролапс на матка

Урогениталниот пролапс е сложена состојба која се карактеризира со пореметена анатомска позиција на засегнатите органи...

 
Ангина пекторис – причини, симптоми и третман
Ангина пекторис

Ангина пекторис (АП) заедно со миокарден инфаркт (МИ), претставува тип на исхемична кардиопатија, односно болест...

 
Опсесивно компулсивно растројство – Зошто не треба да се игнорира?
Опсесивно-компулсивно растројство

Неретко се случува да се прашаме дали ја заклучивме вратата? Дали го исклучивме од струја шпоретот...

 
Д-р Марија Костадиновска: Што е емоционален стрес и како да се справиме со него?
Метаболен синдром

Нашето темпо на живот, одредени ситуации од минатото, тековни настани со голем емоционален набој или долготрајна...

 
Метаболен синдром – дијагноза и третман
Метаболен синдром

Метаболниот синдром го сочинуваат група од состојби кои се јавуваат заедно, а токму тие го зголемуваат ризикот од...

 
Атријален септален дефект (АСД) или „шум на срце“ – симптоми, причини, дијагноза и лекување
Шум на срцето

Атријалниот септален дефект е состојба која е присутна од раѓање, односно станува збор за вродена срцева маана која е уште позната како „шум на срце“.

 
Мастопексија – хирургија за редукција и подигање на гради
Мастопексија

Прочитајте повеќе за мастопексија, хируршка процедура за намалување на обемот на градите кај жени кои имаат потреба од тоа.

   
Страница 2 од 27

Анкета

Анкета
Каде на летен одмор годинава?
  • 10%
  • 41%
  • 17%
  • 32%
Се испраќа...

(Вкупно: 3436 гласа)

Цитат

ПЕЈ како никој да не те слуша, ЉУБИ како никогаш да не си бил повреден, ТАНЦУВАЈ како никој да не те гледа и ЖИВЕЈ како на Земјата да е рај.

Непознат автор

Виц

Разговараат сопруг и сопруга:

Тој: Пак ми ја имаш „исчистено“ сметката.

Таа: Па да, затоа што те сакам.

Тој: Каква врска имаат парите со љубовта?

Таа: Знаеш како велат - Чиста сметка, долга љубов.