Овошни плодови за хидрирано и здраво тело
Почетна » Здравје » Совети за здравјето » Овошни плодови за хидрирано и здраво тело

Овошни плодови за хидрирано и здраво тело

Дехидратацијата во лето може да доведе до многу проблеми, а загубата на калиум може да биде опасна. Затоа, треба да знаете кои се овошните плодови на кои можете да им се доверите, за вашето тело да биде хидрирано и здраво.

Кајсии

Кајсии

Кајсиите се моќно овошје кога станува збор за вашата кожа и тело, поради тоа што содржат многу антиоксиданси и витамини. Овие плодови можат да го надоместат загубениот калциум, а се богати и со растителни влакна, бета каротен и витамин Ц. Вклучете ги кајсиите во вашето секојдневно мени и нема да имате проблеми со главоболка и вртоглавица.

Манго

Манго

Мангото е идеален извор на растителни влакна и витамин Ц. Мангото содржи два пати повеќе витамин А, од препорачаните дневни потреби. Направете си салата и уживајте.

Сливи

Сливи

Сливите се лесно достапно овошје. Богати се со витамин Ц и содржат антиоксиданси, кои го заштитуваат телото од штетното дејство на слободните радикали. Сливите можат да помогнат во заштитата од срцеви заболувања, рак и други болести.

Лубеница

Лубеница

Лубеницата е најдоброто овошје, за да го одржувате вашето тело хидрирано во лето. Таа содржи многу вода и со тоа можете да ги надоместите загубите на течности во телото. Ова овошје не содржи многу калории, затоа и луѓето кои се на диета можат да уживаат во него. Лубениците се богати со витамин А и Ц, кои се потребни за здрави кожа, коски и срце.

Јаготки, малинки, боровинки, капинки

Јаготки, малинки, боровинки, капинки

Консумирајте ги овие плодови колку што можете почесто. Растителните влакна и витамините кои ги има во овие овошја, ќе ви ја дадат потребната енергија. Исто така можат да ви помогнат во борбата со вишокот килограми. Идеални се како ужина, помеѓу оброците.

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 95%
  • 5%
Се испраќа...

(Вкупно: 3240 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?