Министерство за здравство: Симптоми на коронавирус и заштита
Почетна » Здравје » Совети за здравјето » Министерство за здравство: Симптоми на коронавирус и заштита

Министерство за здравство: Симптоми на коронавирус и заштита

Коронавирусот е тема број еден која го загрижува секој жител на Земјата во моментот. До денес, на светско ниво има 81.104 случаи со коронавирус, во 46 држави, од кои 20 земји се во рамки на Европскиот регион на СЗО во кој вкупно има 53 земји. Во последните 24 часа има уште седум дополнителни земји каде што се јавија нови случаи, а 97 проценти од сите случаи се во Кина.

Откако во нашата држава беше и официјално потврден првиот случај, Министерството за здравство објави објаснувања и препораки за заштита од коронавирусот.

Коронавирус Коронавирус Коронавирус Коронавирус

По пристигнување во територијата на Македонија и при сомнителни симптоми налик корона вирусот, патниците да се пријават на броевите за контакт кои се поделени во региони:

Коронавирус

Како правилно да си ги миете рацете?

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 32%
  • 11%
  • 57%
Се испраќа...

(Вкупно: 1815 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.