Главоболка – отстранете ја со помош на точката „хоку“
Почетна » Здравје » Алтернативна медицина » Главоболка – отстранете ја со помош на точката „хоку“

Главоболка – отстранете ја со помош на точката „хоку“

Точката Хоку
Точката „Хоку“ може да ви помогне да се ослободите од главоболката.

Кинезите веруваат дека секоја болест или болка е резултат од нарушен тек на енергијата во телото. Хоку точката се наоѓа на раката и кинезите веруваат дека притисокот врз таа точка влијае врз потокот на енергија. Според нив, таа точка помага при отстранување на главоболката.

Како да ја најдете хоку точката?

Хоку точката е лоцирана на дланката на раката, помеѓу палецот и показалецот. За да ја пронајдете е потребно да ги споите овие два прста. Хоку точката се наоѓа на местото каде што ќе испакне мускулот.

Како да си помогнете кога имате главоболка?

Откако ќе ја пронајдете хоку точката, со другата рака притискајте ја, така што ќе го поставите палецот од горната и показалецот од долната страна на раката. Насочувајте го притисокот кон коската на показалецот. Правете го тоа една минута и потоа сменете ги рацете.

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 95%
  • 5%
Се испраќа...

(Вкупно: 3238 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?