Празнична инспирација: Забавни идеи за бојадисување и украсување на велигденските јајца
Почетна » Забава » Слободно време » Празнична инспирација: Забавни идеи за бојадисување и украсување на велигденските јајца

Празнична инспирација: Забавни идеи за бојадисување и украсување на велигденските јајца

Започнавте да планирате како ќе ги бојадисате и украсите вашите велигденски јајца? Ние сме тука да ви помогнеме.

Инспирирајте се од идеите во продолжение кои веруваме дека ќе ви помогнат во декорирањето на јајцата и ќе ја разубавуваат вашата велигденска кошница.

Слатки јаготки

Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца

Пастелни јајца со шлаг пена

Велигденски јајца Потребни состојки:
  • Шлаг пена
  • Неколку нијанси боја за храна
Начин на подготовка:

Сварете бели јајца и оставете ги да се изладат. Во садот со шлаг пена распрскајте од боите и измешајте со чепкалка за заби (како на фотографијата).

Велигденски јајца

Поставете ги јајцата во шлагот и нежно протркалајте ги. Оставете ги да седат 10-30 минути, во зависност од тоа колку силна боја сакате да добиете.

Извадете ги со ракавици. Можете накратко да ги измиете во длабок сад со ладна вода или директно да ги избришете од шлагот. Оставете ги да се исушат.

Велигденски јајца Велигденски јајца

ВИДЕО

Многумина го применуваат овој метод и со пена за бричење, но сепак, не ви препорачуваме да користите козметички производи.

Идеални за девојчиња

Велигденски јајца Потребни состојки:
  • Мали балони
  • Цветче
  • Маркери
  • Лепило
Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца

Колоритни јајца со салфетка и боја за храна

Велигденски јајца

Завиткајте го јајцето во салфетка и ставете ги посакуваните бои (како на фотографиите). Пропрскајте со вода, за бојата да се разнесе низ целата површина. Оставете ги неколку часа добро да се исушат, а потоа отстранете ја салфетката.

Велигденски јајца Велигденски јајца

Лебед и фламинго

Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца

Еднорози

Велигденски јајца Изработка Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца

Кактуси

Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца

Едноставни зајачиња

Бојадисајте ја едната половина од белите јајца и со маркери нацртајте им уши, очи, носе и облека.

Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца

Пилиња

Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 95%
  • 5%
Се испраќа...

(Вкупно: 3292 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?