Невообичаени идеи за бојадисување и украсување на велигденските јајца
Почетна » Забава » Слободно време » Невообичаени идеи за бојадисување и украсување на велигденските јајца

Невообичаени идеи за бојадисување и украсување на велигденските јајца

Се ближи Велигден, па интензивно започнуваат подготовките за овој голем христијански празник. Домаќинките ја активираа креативноста за развеселување и украсување на трпезата и внесување на празничен дух во своите домови.

Се разбира, фокусот е ставен на велигденските јајца. Во продолжение погледнете креативни идеи за бојадисување и украсување на јајцата:

„Позлатени“ пастелни јајца

Велигденски јајца

Вапсајте ги јајцата и оставете ги да се исушат. Во мал сад, измешајте бело лепило и вода во сооднос 1:1, а исечената украсна хартија ставете ја во вдлабнатините од влошката за јајца (како на фотографијата).

Со четка земете од лепливата течност и премачкајте само на долната половина од јајцето. Премачканиот дел „макнете“ го во златните исечоци и оставете да се исуши.

Велигденски јајца Велигденски јајца

Мозаик

Велигденски јајца

Премачкајте ги сварените јајцата со лепило и внимателно наредете врз нив мали парчиња од искршена лушпа од друго јајце.

Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца

Мрвици

Велигденски јајца

Сварете бели јајца и оставете добро да се изладат. Потоа со тенка четкичка земајте од боите и нанесувајте мали цртички кои ќе наликуваат на разнобојни мрвици. Искористете 5-6 различни бои.

Велигденски јајца

Зајачиња

Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца

Мермерни јајца

Велигденски јајца

Во сад со вода, ставете лак за нокти. Потопувајте ги јајцата. За да ги заштитите рацете, носете хируршки ракавици.

Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца

Колоритна варијанта

Велигденски јајца Велигденски јајца

Видео за постапката:

Ананаси

Велигденски јајца

Бојадисајте ги сварените јајца во жолта боја или обојте ги со темперна боја и оставете ги да се оладат и исушат. Во меѓувреме, исечете листови од ананас од зелена хартија. Препорачливо е листовите да бидат со различна големина (погледнете на фотографијата).

Подвиткајте ги сосем малку „листовите“ во долниот дел, само за да можете да ги залепите на врвот од јајцето. Започнете од најголемите, а потоа лесно ќе можете да ги надополните помалите листови. За кратко време имате уникатни јајца со кои ќе ги радувате најблиските.

Велигденски јајца

Цветно волшепство

Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца

Пилиња

Велигденски јајца

На бојадисаните јајца во жолта боја залепете им очи и клунови од самолеплива хартија и дел од пердув за да добиете неодоливи пилиња.

Велигденски јајца

Корнети со сладолед

Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца

Лубеници

Велигденски јајца

Вапсајте ги јајцата во црвена или розова боја. Откако ќе се изладат, едната половина обојте им ја со зелена боја. Со црн маркер нацртајте „семки“.

Велигденски јајца

Забавни држачи од пластелин

Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца

Галаксија

Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца

Емотикони

Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца

Точкички

Велигденски јајца

За умешно да ги направите точките со еднаква големина, најлесно е да употребите молив со гума. Натопете ја гумата во бојата и нежно нанесувајте точки на јајцето.

Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца

Со венец

Велигденски јајца Велигденски јајца

Време е за забава

Велигденски јајца

Шаблон за капата

Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца

Зборови, зборови

Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца Велигденски јајца

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 25%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 5919 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.