Креативни и вкусни идеи за да ја разубавите велигденската трпеза
Почетна » Забава » Слободно време » Креативни и вкусни идеи за да ја разубавите велигденската трпеза

Креативни и вкусни идеи за да ја разубавите велигденската трпеза

Трагате по забавни идеи за да ги направите празничните трпези повпечатливи? Во продолжение ќе пронајдете едноставни и брзи закуски на кои никој нема да може да им одолее.

„Лалиња“ полнети со крем сирење

Чери-доматите пресечете ги како на фотографијата и извадете им ја внатрешноста. Наполнете ги со смеса од крем сирење, рендана краставица и зачини по избор. Искористете млад кромид за да ги комплетирате лалињата.

Велигденски идеи Велигденски идеи

Солени гнезда од компир

Велигденски идеи

Потребни состојки:

 • 3 големи компири
 • сол
 • црн бибер
 • 1 лажичка маслиново масло
 • 2 лажички магдонос
 • 1/2 шолја крем сирење (обично или зачинето)
 • 6 варени јајца
 • чери-домати
 • копар

Подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 200°С.
 2. Изрендајте ги компирите и измешајте ги со сол, бибер, маслиновото масло и исецканиот магдонос.
 3. Во премачкана тава за мафини, ставете од смесата со компир и оформете гнезда.
 4. Печете околу 15 минути, односно додека да станат златни. Откако ќе ги извадите од рерната, оставете ги да оладат.
 5. Исечете ги варените јајца на ленти.
 6. Во секое гнездо ставете малку крем сирење и декорирајте со лентите јајце, чери-домат и копар.
 7. За посилен впечаток, можете да ги премачкате јајцата со мешавина од маслиново масло, сол, бибер, магдонос и копар.
Велигденски идеи Велигденски идеи

Слатки цветови

Искористете грицки (пример солени переци) како основа на слатките цветови. Растопете чоколадо и користете го како лепило за да ги прицврстите бонбоните.

Велигденски идеи Велигденски идеи

Торта „зајаче“

Еве како лесно да ја оформите во зајаче омилената торта:

Велигденски идеи Велигденски идеи Велигденски идеи Велигденски идеи

Кокосови гнезда

Велигденски идеи

  Потребни состојки:

 • 4 белки од јајца
 • 1 голема лажица шеќер
 • 400 грама кокос
 • бело чоколадо
 • прстофат сол
 • мини декоративни јајца

Подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 150°С и премачкајте ја тавата за мафини со малку масло или путер.
 2. Во длабок сад лесно изматете ги белките со шеќерот и солта. Додајте го кокосот и промешајте со вилушка.
 3. Нанесете од смесата во секоја вдлабнатинка на тавата и притиснете во центарот за да оформите гнездо.
 4. Печете околу 30 минути, односно да започнат гнездата да добиваат златна боја. Доколку прерано започнат да потемнуваат, прекријте ги одгоре со алуминиумска фолија, но притоа оставете доволно простор за да „дишат“.
 5. Откако ќе ги извадите од рерната, оставете ги да се оладат околу 10-тина минути.
 6. Стопете го белото чоколадо и нанесете во секое гнездо, а потоа веднаш наредете 2-3 јајца.
Велигденски идеи Велигденски идеи

Ежиња од варени јајца

Велигденски идеи

Колоритни полнети јајца

Варените јајца пресечете ги на половина. Белките обојте ги со прехрамбени бои или на природен начин со течност од цвекло во тегла. Жолчките измешајте ги со мајонез и зачинете по вкус.

Велигденски идеи Велигденски идеи Велигденски идеи

Печурки од варени јајца и домати

Велигденски идеи

Глувчиња од варени јајца и ротквица

Велигденски идеи

Кокошки од варени јајца во печурки

Велигденски идеи

Украси за детската трпеза

Велигденски идеи Велигденски идеи Велигденски идеи

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
 • 95%
 • 5%
Се испраќа...

(Вкупно: 2953 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?