Календар со неработни денови за 2020 година, еве во кои продолжени викенди ќе одмараме
Почетна » Забава » Слободно време » Календар со неработни денови за 2020 година, еве во кои продолжени викенди ќе одмараме

Календар со неработни денови за 2020 година, еве во кои продолжени викенди ќе одмараме

Министерството за труд и социјална политика ја објави програмата за неработни денови за 2020 година.

Согласно со Законот за празниците (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година неработни денови се:

Календар

(Кликнете на сликата за да ја видите во зголемена верзија)

За сите граѓани на РМ:

 • 1 јануари (среда), Нова Година,
 • 07 јануари (вторник), Божиќ, првиот ден на Божиќ според православниот календар,
 • 20 април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар,
 • 1 мај (петок), Ден на трудот,
 • 24 мај (недела) „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители, односно 25 мај (понеделник) е неработен ден.
 • 24 мај (мај), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, односно 25 мај (понеделник) е неработен ден.
 • 02 август (недела), Ден на Републиката, односно 03 август (понеделник) е неработен ден.
 • 8 септември (вторник), Ден на независноста,
 • 11 октомври (недела), Ден на народното востание, односно 12 октомври (понеделник) е неработен ден.
 • 23 октомври (петок), Ден на Македонската Револуционерна Борба,
 • 8 декември (вторник), „Св. Климент Охридски“.

За граѓаните од православна вероисповед

 • 06 јануари (понеделник), Бадник, ден пред Божик,
 • 19 јануари (недела), Богојавление (Водици),
 • 17 април (петок), Велики Петок, петок пред Велигден,
 • 05 јуни (петок), Духовден, петок пред Духовден,
 • 28 август (петок), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица).

За граѓаните од католичка вероисповед

 • 13 Април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден,
 • 01 ноември (недела), Празникот на сите светци,
 • 25 декември (петок), првиот ден на Божик.

За граѓаните од муслиманска вероисповед

 • 31 Јули (петок), Курбан Бајрам, првиот ден на Курбан Бајрам.

За граѓаните припадници на албанската заедница во РМ

 • 22 ноември (недела), Ден на Албанската азбука.

За граѓаните припадници на српската заедница во РМ

 • 27 јануари (понеделник), Свети Сава.

За граѓаните припадници на ромската заедница во РМ

 • 08 април (среда), Меѓународен ден на Ромите.

За граѓаните припадници на влашката заедница во РМ

 • 23 мај (сабота), Национален ден на Власите.

За граѓаните припадници на еврејската заедница во РМ

 • 28 септември (понеделник), Јом Кипур, првиот ден на Јом Кипур.

За граѓаните припадници на бошњачката заедница во РМ

 • 28 септември (понеделник), Меѓународен ден на Бошњаците.

За граѓаните припадници на турската заедница во РМ

 • 21 декември (понеделник), Ден на настава на турски јазик.

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
 • 95%
 • 5%
Се испраќа...

(Вкупно: 2959 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?