„Bao“ – краткиот анимиран филм за осамена мајка кој доби Оскар
Почетна » Забава » Видео » „Bao“ – краткиот анимиран филм за осамена мајка кој доби Оскар

„Bao“ – краткиот анимиран филм за осамена мајка кој доби Оскар

„Bao“ е емотивен филм на Pixar кој победи во оскаровската трка за Најдобар краток анимиран филм.

Анимираниот филм раскажува приказна за осамена мајка, која страда од синдром на „празно гнездо“. Таа добива уште една шанса да го почувствува мајчинството, кога ќе „оживее“ едно од нејзините приготвени баози (кинески полнети лепчиња).

Во 8-минутното видео, среќната мајка посветено се грижи за малечкото, но подоцна се соочува со реалноста дека децата растат брзо и нема засекогаш да останат малечки.

„Bao“ е создаден од режисерката Доми Ши.

Синдром на „празно гнездо“ го опишува периодот кога родителите се чувствуваат осамено откако нивните деца ќе пораснат, ќе станат самостојни и ќе ги напуштат домовите.

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 63%
  • 37%
Се испраќа...

(Вкупно: 6018 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“