„Bao“ – краткиот анимиран филм за осамена мајка кој доби Оскар
Почетна » Забава » Видео » „Bao“ – краткиот анимиран филм за осамена мајка кој доби Оскар

„Bao“ – краткиот анимиран филм за осамена мајка кој доби Оскар

„Bao“ е емотивен филм на Pixar кој победи во оскаровската трка за Најдобар краток анимиран филм.

Анимираниот филм раскажува приказна за осамена мајка, која страда од синдром на „празно гнездо“. Таа добива уште една шанса да го почувствува мајчинството, кога ќе „оживее“ едно од нејзините приготвени баози (кинески полнети лепчиња).

Во 8-минутното видео, среќната мајка посветено се грижи за малечкото, но подоцна се соочува со реалноста дека децата растат брзо и нема засекогаш да останат малечки.

„Bao“ е создаден од режисерката Доми Ши.

Синдром на „празно гнездо“ го опишува периодот кога родителите се чувствуваат осамено откако нивните деца ќе пораснат, ќе станат самостојни и ќе ги напуштат домовите.

Анкета

Анкета
Каде ќе одите/бевте на одмор ова лето?
  • 25%
  • 6%
  • 6%
  • 7%
  • 3%
  • 3%
  • 12%
  • 12%
  • 26%
Се испраќа...

(Вкупно: 9492 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?