Среќа: Слепо девојче се радува кога на Божиќ ќе ги добие книгите за Хари Потер со Брајово писмо
Почетна » Забава » Видео » Среќа: Слепо девојче се радува кога на Божиќ ќе ги добие книгите за Хари Потер со Брајово писмо

Среќа: Слепо девојче се радува кога на Божиќ ќе ги добие книгите за Хари Потер со Брајово писмо

Видео од слепо девојче кое се радува со божиќниот подарок ќе ви го стопли срцето.

Во него, малата Емриза Божиќ ги добива книгите за Хари Потер, напишани со Брајова азбука. Како љубителка на авантурите во училиштето за волшебници Хогвартс, Емри сега ќе може самата да патува низ магичниот свет на Хари Потер.

Емри е родена со ретка генетска аномалија поради која не може да гледа. Таа научила Брајова азбука кога имала само 4 години.

Интелигентното девојче се заљубило во овие книги пред повеќе од половина година додека секоја вечер пред спиење со татко му читале делови од нив. Но, неодамна Емри посакала да ги чита книгите сама. За жал, таквите изданија биле прескапи и премногу ретки за да ги има во библиотеките. Сакајќи да ѝ ја исполни желбата, нејзината тетка започнала апел за помош и успеала да ги собере средствата за книгите.

И не само тоа. Таа собрала средства за да купи пет комплети книги и за локални библиотеки и училишта за секое слепо лице да има достап до нив.

Емри Емри

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
  • 16%
  • 20%
  • 64%
Се испраќа...

(Вкупно: 11058 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.