ВИДЕО: Радосната реакција на инженер од НАСА кога ќе види дека роверот „Perseverance“ безбедно се спуштил на Марс
Почетна » Забава » Видео » ВИДЕО: Радосната реакција на инженер од НАСА кога ќе види дека роверот „Perseverance“ безбедно се спуштил на Марс

ВИДЕО: Радосната реакција на инженер од НАСА кога ќе види дека роверот „Perseverance“ безбедно се спуштил на Марс

Инженер од НАСА истовремено се смее и плаче од среќа кога ќе види дека роверот „Perseverance“ безбедно слетал на Марс.

„Татко ми, имигрант кој работи за НАСА 35 години, го приземјува својот 5-ти ровер на Марс“ – напиша неговата ќерка во видеото споделено на TikTok.

@ms11850

Dad Chief engineer of the previous 4 Mars landings logging in to Mission Control as an advisor for Mars 2020 ##fyp ##foryoupage ##mars2020

♬ original sound - ms11850

Алехандро Мигел Сан Мартин е имигрант од Аргентина, кој со голем труд и вистинска „издржливост“ си го остварил сонот да работи во американската вселенска агенција НАСА. Тој работи како главен инженер задолжен за навигацијата и системот за контрола при последната мисија на Марс, но претходно под негово раководство се одвивале уште 4 вакви мисии на НАСА.

Уште од дете, Алехандро ги гледал мисиите „Аполо“, а подоцна станал еден од најистакнатите Латиноамериканци во својата област.

Алехандро Мигел Сан Мартин

Роверот „Perseverance“ патуваше речиси седум месеци и помина 472 милиони километри пред да влезе во атмосферата на Марс.

@ms11850

Reply to @nikizzle121 It’s been so awesome seeing people get so excited about space!! Here’s some more Miguel, as requested! ##fyp ##foryoupage

♬ original sound - ms11850

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 33%
  • 8%
  • 59%
Се испраќа...

(Вкупно: 731 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.