5 движења со кои треба да го размрдате телото пред да трчате
Почетна » Диети и фитнес » Фитнес » 5 движења со кои треба да го размрдате телото пред да трчате

5 движења со кои треба да го размрдате телото пред да трчате

Трчањето им е омилена физичка активност на многумина. Независно дали практикувате медитативно трчање во парк за рекреација или сте сред интензивна подготовка за (полу)маратон, пред да започнете да трчате, неопходно е да го подготвите телото.

Со следните 5 движења ќе ги размрдате мускулите и зглобовите и ќе му го олесните на телото преодот кон подинамична активност.

Марширајте со 10 чекори на десната, а потоа со 10 и на левата страна.

Вежби

Имитирајте движење на искачување на стрмнина – 10 пати на едната, а потоа исто толку и на другата страна.

Вежби

Идејата е со петиците да го удирате задникот и да ги движите нозете колку што е можно побрзо – по 10 пати на страна.

Вежби

Чекорејќи настрана со потклекнување не само што ќе ги активирате мускулите, туку и ќе ги подготвите колковите за поинтензивна активност. Повторете го движењето по 8 пати на секоја страна.

Вежби

Направете по 8 исчекори наназад со двете нозе.

Вежби

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 95%
  • 5%
Се испраќа...

(Вкупно: 3206 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?