Мафини со сирење
Почетна » Рецепти » Популарни јадења » Мафини со сирење

Мафини со сирење

Почестете се самите и израдувајте ги најмилите со вкусни, меки и лесни солени мафини. Мафините со сирење се добредојдени во сечија чинија и се идеални за брз и неодолив појадок или забава во домашна атмосфера.

Еве како со еден рецепт можете да станете експерт за правење мафини, кои ќе ги примамуваат вашите гости да посегнат барем по уште едно парче:

Состојки

3јајца
1 шолјајогурт
½ шолјамасло
2 шолјибрашно
1прашок за пециво
200 грсирење
½ лажичкасол
сусам

Подготовка

  1. Потпечете 4-5 лажици сусам на тивок оган и оставете го настрана.
  2. Во длабок сад ставете ги јајцата и изматете со миксер. Додавајте ги постепено останатите состојки по следниов редослед: јогурт, масло, брашно, пециво, сол. Добро изматете.
  3. Наведената количина сирење изрендајте ја на крупната страна од рендето во претходно приготвената смеса.
  4. Наполнете ги формите за мафини со добиената смеса и поросете со сусам.
  5. Печете на 200°С околу половина час.

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 26%
  • 74%
Се испраќа...

(Вкупно: 3920 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?