Втора среќа за руската пејачка во инвалидска количка која лани поради забрана за влез во Украина не учествуваше на Евровизија
Почетна » Новости » Музика » Втора среќа за руската пејачка во инвалидска количка која лани поради забрана за влез во Украина не учествуваше на Евровизија

Втора среќа за руската пејачка во инвалидска количка која лани поради забрана за влез во Украина не учествуваше на Евровизија

Јулија Самојлова, која минатата година поради забрана за влез во Украина не ја престави Русија на Евровизија во Киев, доби втора шанса. 28-годишната руска пејачка оваа година ќе настапи на музичкиот натпревар во Лисабон со песната „I Won't Break“.

Слушнете ја песната и погледнете го спотот на девојката во инвалидска количка, која не дозволува хендикепот да ја спречи да си ги оствари соништата.

На Јулија не ѝ беше дозволено да влезе во Украина поради нејзината посета на Крим во 2015, територија која беше припоена кон Русија. Организаторите ѝ понудија на руската пејачка да учествува во натпреварот преку сателит, но таа ја одби понудата.

Јулија Самојлова

Самојлова е во инвалидска количка уште од своето детство, бидејќи поради ′рбетна мускулна атрофија таа ја има изгубено способноста да се движи. Во 2013 година, Јулија го освои второто место во шоуто „Фактор А“, руска верзија на „The X Factor“, а во 2014 година таа учествуваше во церемонијата на отворањето на Зимската Параолимпијада.

Јулија Самојлова Јулија Самојлова Јулија Самојлова Јулија Самојлова Јулија Самојлова

Потсетете се на песната со која Јулија требаше лани да настапи на евровизиската сцена.

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за новото име Република Северна Македонија?
  • 25%
  • 75%
Се испраќа...

(Вкупно: 2370 гласа)

Цитат

Понекогаш твојата среќа е изворот на твојата насмевка, но понекогаш насмевката може да биде изворот на твојата среќа.

Тик Нјат Хан

Виц

Кога жена вели дека нема што да облече, тоа значи дека нема НОВИ алишта.

Кога маж вели дека нема што да облече, тоа значи дека нема ЧИСТИ алишта.