ФОТО: Версаче ја отвори Париската недела на високата мода – есен/зима 2013
Почетна » Новости » Мода » ФОТО: Версаче ја отвори Париската недела на високата мода – есен/зима 2013

ФОТО: Версаче ја отвори Париската недела на високата мода – есен/зима 2013

Италијанската модна куќа Версаче го означи стартот на Париската недела на високата мода. Дизајнерката Донатела Версаче се наврати на минатото, црпејќи инспирација од црно-белите фотографии на фотографите Мен Реј и Хорст и избирајќи ја Наоми Кембел за ѕвезда на шоуто.

Наоми зачекори на пистата на Версаче по 15-годишна пауза и докажа дека времето како да застанало за неа. 42-годишната модна газела ја отвори и затвори ревијата во црни креации со блескави елементи кои ги разголија нејзините долги нозе.

„Наоми има карактер. Таа е борец. Таа не се срами да ја покаже својата моќ или да ја употреби моќта која ја поседува. И таа не се плаши да преземе ризик. Токму затоа таа е Версаче жена“ – изјавила Донатела.

Блескави креации коишто ја акцентираат женската силуета и отскриваат дел од телото, честопати надополнувани со елементи кои асоцираат на долна облека, го потенцираа гламурот и сексапилот кон кој се стреми Версаче. Крзно, крокодилска кожа, рачно извезени блескави камчиња и мониста, како и „медуза“ елементи ги збогатуваа креациите во длабока сина, зелена, бордо и црна боја.

Колекција Версаче Колекција Версаче
Колекција Версаче Колекција Версаче
Колекција Версаче Колекција Версаче
Колекција Версаче Колекција Версаче
Колекција Версаче Колекција Версаче
Колекција Версаче Колекција Версаче
Колекција Версаче Колекција Версаче
Колекција Версаче Колекција Версаче
Колекција Версаче Колекција Версаче
Колекција Версаче Колекција Версаче
Колекција Версаче Колекција Версаче
Колекција Версаче Колекција Версаче
Колекција Версаче Колекција Версаче
Колекција Версаче Колекција Версаче
Колекција Версаче Колекција Версаче

Анкета

Анкета
Каква беше 2017 година за вас?
  • 24%
  • 46%
  • 30%
Се испраќа...

(Вкупно: 8073 гласа)

Цитат

Да бидеш себеси во свет кој константно се обидува да те претвори во нешто друго е најголемото постигнување.

Ралф Валдо Емерсон

Виц

Кога жена вели дека нема што да облече, тоа значи дека нема НОВИ алишта.

Кога маж вели дека нема што да облече, тоа значи дека нема ЧИСТИ алишта.