Почина легендарниот дизајнер Живанши
Почетна » Новости » Мода » Почина легендарниот дизајнер Живанши

Почина легендарниот дизајнер Живанши

Модниот свет тагува за смртта на Убер де Живанши, омилениот дизајнер на Одри Хепберн, кој е најпознат по креирањето на иконското „мало црно фустанче“ коешто таа го носеше во „Breakfast at Tiffany's“.

Славниот основач на модната куќа Givenchy издиша за последен пат на 91-годишна возраст.

Живанши ЖиваншиОдри со Живанши ЖиваншиОдри во фустан од Живанши прими Оскар за Најдобра актерка во 1954 година

Во соопштението од модниот бренд, тој е опишан како „џентлмен кој симболизираше париски шик и елеганција повеќе од половина век“.

Живанши Живанши Живанши ЖиваншиОдри во фустан од Живанши за филмот „Funny Face“

Телентираниот креатор се пензионира во 1995 година, а неговото дизајнерско столче го наследија Џон Галијано, Александар МекКвин и Џулиен Мекдоналд. Од 2005 до минатата година, креативен директор на Givenchy беше Рикардо Тиши, кој неодамна и официјално го презеде кормилото на брендот Burberry. Моментално Клер Вејт Келер е задолжена за продолжување на приказната на Givenchy.

Живанши Живанши Живанши ЖиваншиОдри со Живанши во 1988 година

Анкета

Анкета
Дали ќе гласате на референдумот на прашањето: „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција?“
  • 25%
  • 5%
  • 70%
Се испраќа...

(Вкупно: 8838 гласа)

Цитат

Вистински пријател е оној кој ја гледа тагата во твоите очи, додека сите останати веруваат во насмевката на твоето лице.

Анонимен

Виц

- Мамо, што е љубовница?

- Тоа, мамино, е лоша тетка која ни краде од семејниот буџет.

- А љубовник?

- Е тоа е добар чичко, кој му помага на татко ти.