Вторник е подепресивен ден од понеделник?
Почетна » Новости » Истражувања » Вторник е подепресивен ден од понеделник?

Вторник е подепресивен ден од понеделник?

Повеќето луѓе ќе се согласат дека понеделникот е најдепресивниот ден во неделата, но ново истражување тврди дека во вторник ситуацијата е уште полоша.

Според истражување на Лондонското училиште за економија, луѓето се најрасположени во сабота, а доброто расположение продолжува и во недела. А потоа, со започнувањето на работната недела, во понеделник расположението се влошува и го достигнува „дното“ во вторник.

Тажна женаРасположението го достигнува „дното“ во вторник

Експертите сметаат дека тоа е така затоа што во понеделник расположението од викендот сè уште трае. Но, кога ќе дојде вторник, веќе работната недела сериозно е започната, а наредниот викенд е далеку, па луѓето започнуваат да се чувствуваат многу лошо.

За да дојдат до овој заклучок, научниците два пати дневно собирале информација од 22 000 мажи и жени – корисници на iPhone, кои биле испрашувани како се чувствуваат, со кого се во друштво, дали се дома и што прават.

Анкета

Анкета
Каква беше 2017 година за вас?
  • 24%
  • 46%
  • 30%
Се испраќа...

(Вкупно: 6835 гласа)

Цитат

Да бидеш себеси во свет кој константно се обидува да те претвори во нешто друго е најголемото постигнување.

Ралф Валдо Емерсон

Виц

Кога жена вели дека нема што да облече, тоа значи дека нема НОВИ алишта.

Кога маж вели дека нема што да облече, тоа значи дека нема ЧИСТИ алишта.