Шармантна, скромна и со големо срце: Запознајте ја најмладата кралица на светот
Почетна » Новости » Занимливости » Шармантна, скромна и со големо срце: Запознајте ја најмладата кралица на светот

Шармантна, скромна и со големо срце: Запознајте ја најмладата кралица на светот

Џецун Пема Вангчук моментално е најмладата кралица во светот. Сопругата на кралот на Бутан, Џигме Кесар Намѓел Вангчук, застана на тронот во 2011 кога имаше само 21 година.

Џецун ги освои срцата на жителите на Бутан со скромноста, доброто срце, шармот и убавината. 27-годишната кралица постојано се вклучува во хуманитарни активности и се залага за зачувување на животната средина.

Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан

Џецун и Џигме неретко се нарекувани „Кејт и Вилијам од Хималаите“, па затоа нивната средба со војвотката Кетрин и принцот Вилијам го привлече светското внимание.

Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан

„Чекав подолго време за да се оженам. Но, не е важно кога ќе стапиш во брак, сè дури тоа го правиш со вистинската личност. Јас сум сигурен дека се оженив со правилната личност“ – изјавил Кралот за својата сакана.

Пред да седне на тронот, Џецун студирала во Лондон. Таа и нејзиниот сопруг се големи љубители на уметноста. „Таа е прекрасно човечко суштество, интелигентна е. Јас и Џецун имаме едно големо нешто заедничко: љубов и страст кон ументноста“ – вели кралот Џигме.

Кралицата на Бутан

Нивната свадба се одржа на 13 октомври 2011 година пред очите на 50.000 жители.

Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан

Нивниот син, принцот Џигме Намѓел Вангчук, се роди во февруари 2016 година и во негова чест беа засадени 108.000 дрвја.

Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан Кралицата на Бутан

Анкета

Анкета
Каде ќе одите/бевте на одмор ова лето?
  • 25%
  • 6%
  • 5%
  • 6%
  • 3%
  • 3%
  • 11%
  • 13%
  • 28%
Се испраќа...

(Вкупно: 5008 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?