Хумана матурантка: Девојка од Босна и Херцеговина се откажа од матурски фустан и ги донира парите
Почетна » Новости » Занимливости » Хумана матурантка: Девојка од Босна и Херцеговина се откажа од матурски фустан и ги донира парите

Хумана матурантка: Девојка од Босна и Херцеговина се откажа од матурски фустан и ги донира парите

Матурантка од Босна и Херцеговина доби море од пофалби за своето добро дело. Хуманата девојка се откажа од матурскиот фустан и ги донира сите пари кои биле наменети за нејзиниот стајлинг за матурската прослава.

Наместо да потроши мало богатство на фустан, фризура и шминка, Николина Субиќ му го донираше својот матурски буџет на татко кој неодамна го загуби својот 28-годишен син поради дијабетес. Сиромашното семејство живеело во куќа без вода, оставено на цедило од државата.

Николина Субиќ

„До оваа идеја дојдов кога видов колку патат луѓето и би сакала да можам да помогнам и повеќе. За таткото на Теодор Лакиќ се одлучив бидејќи парите првобитно беа наменети за самиот Теодор, кој за жал почина. И покрај оваа трагедија, не се откажав од желбата овие средства да отидат во таа куќа, кај некого на кого навистина му се потребни“ – изјавила Николина за босанските медиуми.

Николина Субиќ Николина Субиќ

Со цел да инспирира и други да го следат нејзиниот потег, Николина се појави на прославата во маичка на која пишуваше: „Јас го донирав својот матурски стајлинг!“.

Анкета

Анкета
Каква беше 2017 година за вас?
  • 24%
  • 46%
  • 30%
Се испраќа...

(Вкупно: 8183 гласа)

Цитат

Да бидеш себеси во свет кој константно се обидува да те претвори во нешто друго е најголемото постигнување.

Ралф Валдо Емерсон

Виц

Кога жена вели дека нема што да облече, тоа значи дека нема НОВИ алишта.

Кога маж вели дека нема што да облече, тоа значи дека нема ЧИСТИ алишта.