Фамилијата на прво место! Денес е Меѓународниот ден на семејството
Почетна » Новости » Занимливости » Фамилијата на прво место! Денес е Меѓународниот ден на семејството

Фамилијата на прво место! Денес е Меѓународниот ден на семејството

Ставете го на пауза брзиот начин на живот за да поминете квалитетно време со вашите најмили. Денес светот го одбележува Меѓународниот ден на семејството.

Семејство

Датумот 15 мај беше определен од Генералнотo coбраниe на Обединетите Нации во 1993 година со цел да се истакне важноста на семејството. Годинашната тема „Families and inclusive societies“ ја акцентира улогата на семејството во создавањето на мирни и инклузивни општества за одржлив развој.

Цитати за семејството

„Што можете да направите за да промовирате мир во светот? Одете дома и сакајте го своето семејство.“
Мајка Тереза

„Семејството е најважното нешто на светот.“
Принцезата Дијана

„Сите среќни семејства се исти. Секое несреќно семејство е несреќно на свој начин.“
Лав Толстој

„Можете да се збогувате со семејството и пријателите и да ставите милји меѓу вас, но во исто време ги носите нив со себе, во своето срце, во своите мисли, во својот стомак, бидејќи не само што вие живеете во свет, туку и цел свет живее во вас.“
Карл Фредерик Бикнер

„Еден ден за мене ќе правиш работи кои ги мразиш. Тоа значи да сте семејство.“
Џонатан Фоер

„За да ја разберете љубовта на вашите родители, мора да израснете свои деца.“
Кинеска поговорка

„Човек никогаш не треба да го запостави семејството поради бизнис.“
Волт Дизни

Анкета

Анкета
Каква беше 2017 година за вас?
  • 24%
  • 46%
  • 30%
Се испраќа...

(Вкупно: 8183 гласа)

Цитат

Да бидеш себеси во свет кој константно се обидува да те претвори во нешто друго е најголемото постигнување.

Ралф Валдо Емерсон

Виц

Кога жена вели дека нема што да облече, тоа значи дека нема НОВИ алишта.

Кога маж вели дека нема што да облече, тоа значи дека нема ЧИСТИ алишта.