Трогателни цртежи на артисти од целиот свет за пожарот во катедралата Нотр Дам во Париз
Почетна » Новости » Занимливости » Трогателни цртежи на артисти од целиот свет за пожарот во катедралата Нотр Дам во Париз

Трогателни цртежи на артисти од целиот свет за пожарот во катедралата Нотр Дам во Париз

Поради огнени пламени, вчера за само неколку часа беше уништен голем дел од катедралата Нотр Дам во Париз. Додека пожарникарите се бореа со пламените јазици, артисти од целиот свет создаваа трогателни цртежи за ова историско богатство.

Најголем дел од илустрациите се инспирирани од книгата „Ѕвонарот на Богородичната црква“ и прикажан е Квазимодо како рони солзи за својот уништен дом.

Погледнете ги емотивните цртежи:

Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам

„Не треба да бидеш ни Французин ни католик, туку човек за да ја разбереш тагата на денешниот ден, кога ќе го видиш во пламен едно од најубавите наследства изградено од човештвото. За некои е само убавина, храм, симбол, туристичко место, но за другите, тоа беше дом“ – стои во описот на еден од цртежите.

Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам Цртежи за Нотр Дам

Богородичната црква ќе биде реставрирана. Претседателот на Франција, Емануел Макрон, започна кампања за собирање на парични средства и испрати повик до талентирани уметници од секаде во светот да го дадат својот придонес во возобновувањето на готската градба која е стара 850 години.

Досега двајца бизнисмени изјавија дека ќе донираат големи суми за Нотр Дам. Сопругот на Селма Хајек, Франсоа Анри-Пинот, ќе вложи 100 милиони евра, додека бизнисменот Бернар Арно ќе издвои 200 милиони евра.

Анкета

Анкета
Дали го вакцинирате вашето дете?
  • 70%
  • 13%
  • 17%
Се испраќа...

(Вкупно: 9261 гласа)

Цитат

Вистински пријател е оној кој ја гледа тагата во твоите очи, додека сите останати веруваат во насмевката на твоето лице.

Анонимен

Виц

Како се нарекува маж кој одбива да користи презерватив?

- Татко.