Слатки дечиња со Даунов синдром како модели на модна недела во Мадрид
Почетна » Новости » Занимливости » Слатки дечиња со Даунов синдром како модели на модна недела во Мадрид

Слатки дечиња со Даунов синдром како модели на модна недела во Мадрид

Petite Fashion Week во Мадрид помина во знакот на инклузијата и разноликоста. Организаторите решија да вклучат учесници со Даунов синдром, кои дефилираа на модната писта во Cibeles Palace во Мадрид. Моделите со Даунов синдром доаѓаат од „Garrigou Foundation“, фондација лоцирана во главниот град на Шпанија, чија цел е да им помага во образовниот процес на децата и младите со посебни потреби.

Даунов синдром Мадрид Даунов синдром Мадрид

Од Фондацијата истакнуваат дека за нив е особено важно да пронаоѓаат начини на вклучување на децата и младите кои се различни, како и да им овозможат шанси да се претстават себеси како рамноправни учесници во општеството. Токму затоа, поканата од организаторите на Petite Fashion Week ја прифатиле со радост и како одлична можност за дечињата со Даунов синдром.

Даунов синдром Мадрид Даунов синдром Мадрид Даунов синдром Мадрид

Средствата од Petite Fashion Week ќе бидат донирани во фондациите „Garrigou“ и „Prodis“, која исто така се занимава со овозможување и подобрување на образованието на личностите со посебни потреби и потешкотии при учењето.

Погледнете како изгледаа дечињата со Даунов синдром на модната писта во Мадрид:

Даунов синдром Мадрид Даунов синдром Мадрид Даунов синдром Мадрид Даунов синдром Мадрид Даунов синдром Мадрид Даунов синдром Мадрид Даунов синдром Мадрид Даунов синдром Мадрид Даунов синдром Мадрид Даунов синдром Мадрид Даунов синдром Мадрид Даунов синдром Мадрид Даунов синдром Мадрид Даунов синдром Мадрид Даунов синдром Мадрид Даунов синдром Мадрид Даунов синдром Мадрид Даунов синдром Мадрид

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за новото име Република Северна Македонија?
  • 26%
  • 74%
Се испраќа...

(Вкупно: 8788 гласа)

Цитат

Понекогаш твојата среќа е изворот на твојата насмевка, но понекогаш насмевката може да биде изворот на твојата среќа.

Тик Нјат Хан

Виц

Кога жена вели дека нема што да облече, тоа значи дека нема НОВИ алишта.

Кога маж вели дека нема што да облече, тоа значи дека нема ЧИСТИ алишта.