Рај за библиофили: Фасцинантна библиотека со 1,2 милиони книги која одзема здив
Почетна » Новости » Занимливости » Рај за библиофили: Фасцинантна библиотека со 1,2 милиони книги која одзема здив

Рај за библиофили: Фасцинантна библиотека со 1,2 милиони книги која одзема здив

Новоотворена библиотека во Кина ги привлекува љубителите на пишаниот збор и ги мотивира да посакаат да скокнат од кревет и да одлетаат во градот Тјенцин, каде е сместено ова рајско место за библиофили.

Библиотеката го доби името „The Eye of Binhai“ или „Окото на Бинхај“, поради џиновскиот сферичен аудиториум кој се наоѓа во средината.

Импресивната градба се протега на 33.700 m2 и е збогатена со 1,2 милиони книги.

Библиотека Библиотека Библиотека Библиотека Библиотека Библиотека Библиотека Библиотека Библиотека Библиотека Библиотека

ВИДЕО

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за новото име Република Северна Македонија?
  • 26%
  • 74%
Се испраќа...

(Вкупно: 9700 гласа)

Цитат

Понекогаш твојата среќа е изворот на твојата насмевка, но понекогаш насмевката може да биде изворот на твојата среќа.

Тик Нјат Хан

Виц

Кога жена вели дека нема што да облече, тоа значи дека нема НОВИ алишта.

Кога маж вели дека нема што да облече, тоа значи дека нема ЧИСТИ алишта.